Znaczek „Zabytkowe Organy w Polsce” doceniony na konferencji w Berlinie!

07.11.2016

Centrum Prasowe PAP

 

Znaczek "Zabytkowe Organy w Polsce" doceniony na konferencji w Berlinie!

Znaczek „Zabytkowe Organy w Polsce” doceniony na konferencji w Berlinie!

Znaczek "Zabytkowe Organy w Polsce" doceniony na konferencji w Berlinie!

Znaczek „Zabytkowe Organy w Polsce” doceniony na konferencji w Berlinie!

Wspólny sukces Poczty Polskiej S.A. i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

Podczas trwającej w Berlinie Konferencji GPSPA – Governmental Postage Stamp Printer’s Association 2016 Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. znalazła się w gronie firm wyróżnionych w cyklicznym konkursie filatelistycznym. Nagrodę w kategorii „techniki kombinowane” zdobył znaczek o nazwie „Zabytkowe Organy w Polsce”. Jest to sukces, który udało się osiągnąć dzięki współpracy Poczty Polskiej S.A. i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

Na znaczku zaprezentowane zostały barokowe organy z kościoła klasztornego Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Europie. Unikalne jest zarówno brzmienie instrumentu, zastosowane w jego budowie rozwiązania techniczne, jak i kunszt artystyczny wykonania, w tym dekoracje i bogate zdobienia. Ponoć to właśnie organy jędrzejowskie miały być pierwowzorem dla słynnych organów znajdujących się w katedrze oliwskiej w Trójmieście.

Znaczek ilustruje ciekawą konstrukcję instrumentu. Bryłę organów przedstawiono symbolicznie i wkomponowano w tło architektury kościoła. Efektowne jest zarówno misterne oddanie architektonicznych szczegółów, jak również harmonijna kolorystyka znaczka. Autorem projektu jest Marzanna Dąbrowska, a autorem rytu – Przemysław Krajewski. Znaczek o wymiarach 51 x 39,5 mm został wprowadzony do obiegu 30 lipca 2015 r.

Obecnie firma PWPW S.A. produkuje zarówno znaczki obiegowe w wielomilionowych powtarzalnych nakładach, jak i znaczki okolicznościowe w mniejszych nakładach. Wielokrotnie znaczki produkowane przez PWPW S.A. były nagradzane w konkursach filatelistycznych, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Filatelistycznej w Asiago we Włoszech.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL