Członkowie Loży Gdańskiej BCC spotkali się z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem, z którym w otwartej dyskusji rozmawiali o strategii dla regionu pomorskiego oraz poruszyli tematy bieżące. Wspólna debata miała na celu wypracowanie efektywnych rozwiązań, pomocnych w dalszym dynamicznym rozwoju biznesu na Pomorzu.
Spotkanie zorganizowano dzięki uprzejmości prezesa firmy członkowskiej Port Lotniczy Gdańsk sp. z o.o. Tomasza Kloskowskiego w lotniskowym saloniku obsługi VIP. Rozpoczęło się ono od prezentacji zasad i udogodnień, wynikających z korzystania z odprawy VIP na gdańskim lotnisku, co spotkało się z zainteresowaniem wielu przedsiębiorców z Loży. Część merytoryczną spotkania rozpoczął kanclerz Maciej Dobrzyniecki, który zaprosił marszałka Struka do zaprezentowania podstawowych założeń strategicznych oraz statystycznych informacji z ostatnich miesięcy, dotyczących rozwoju gospodarki i biznesu na Pomorzu. Marszałek wystąpił z obszerną prezentacją, poruszającą m.in. tematykę zmian w PKB, poziomie zatrudnienia z podziałem na dane grupy wiekowe oraz grupy produkcyjne, poziom bezrobocia na Pomorzu. W raporcie Urzędu Marszałkowskiego znalazły się też informacje odnoszące się do zatrudniania obcokrajowców i związanych z tym procedur oraz problemów na linii pracodawcy a związki zawodowe. Przedyskutowana została również polityka UE, mająca wpływ na region pomorski, znaczenie eksportu dla naszego województwa oraz intensywny wzrost liczby oddziałów międzynarodowych korporacji, zakładających swoje biura i oddziały na terenie Pomorza. Marszałek Struk wskazał na fakt, że region pomorski zanotował ponadprzeciętny wzrost liczby przedsiębiorców w relacji do liczby mieszkańców w wysokości 7%, a także przedstawił trzy podstawowe filary Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 w nawiązaniu do Kontraktu Terytorialnego: nowoczesną gospodarkę, aktywnych mieszkańców oraz zdrowie i atrakcyjną przestrzeń. Strategiczne przedsięwzięcia dotyczyć mają kooperacji przedsiębiorstw z uczelniami wyższymi w regionie, a także podnoszenia liczby studentów i kadry zagranicznej, wspomagania eksportu i promocji towarów z Pomorza oraz szeroko pojętego rozwoju obszarów z zakresu transportu i nauki. Marszałek Struk poinformował, że ponad 90% przyjętych w ramach Kontraktu Terytorialnego inicjatyw została już rozpoczęta. Region Pomorski to lider w realizacji regionalnych programów operacyjnych i zdaniem Marszałka istnieje bezwzględna potrzeba obudowania ich również projektami ogólnokrajowymi.
Dalsza część spotkania przerodziła się w długą dyskusję, podczas której członkowie Loży Gdańskiej odnosili się do konkretnych statystyk lub kwestii poruszonych w wystąpieniu Marszałka. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje komentarz prezesa Zarządu firmy PBS sp. z o.o. Krzysztofa Koczurowskiego, który poinformował zgromadzonych o przygotowanym przez nią raporcie nt. województwa pomorskiego. Dokument będący kwintesencją kilkudziesięciu innych raportów i opracowań jest unikatowy na skalę Polski i zostanie przekazany Loży Gdańskiej BCC do dystrybucji wśród członków. Ważnym głosem w dyskusji była również wypowiedź dyrektora operacyjnego firmy Intel Technology Poland sp. z o.o. Krzysztofa Jurczyka, który w odniesieniu do rozrastającego się obiektu firmowego i zapotrzebowania na nowych pracowników, komentował okres 6-7 miesięcy oczekiwania na pozwolenia na pracę dla cudzoziemców, szczególnie tych z Ukrainy. Spora część dyskusji dotyczyła także tematu prezes Zarządu Falck Medycyna sp. z o.o. Katarzyny Czajki, związanego ze specjalizacją województwa pomorskiego i ustanowienia priorytetów dla regionu, wzorem zagranicznych sąsiadów. Głos w dyskusji zabrała również nowa przewodnicząca Regionu Trójmiasto Studenckiego Forum BCC, która mówiła o potrzebie współpracy pomorskich firm z lokalnymi uczelniami wyższymi.