Wspierają studentów w realizacji projektów naukowych

28.05.2018

Firma PCO SA realizując strategię CSR w obszarze edukacji młodzieży, zaangażowała się w projekt LUSTRO przygotowywany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Jego celem jest mapowanie rozkładu promieniowania ultrafioletowego w poszczególnych warstwach ziemskiej atmosfery.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach międzynarodowego programu REXUS/BEXUS, współorganizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jest to inicjatywa pozwalająca studentom z europejskich uczelni na przeprowadzenie eksperymentów rakietowych i balonowych w warunkach bliskich przestrzeni kosmicznej.
Studenci Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej dzięki wsparciu PCO SA, który został głównym sponsorem projektu LUSTRO, uzyskają dostęp do komór klimatycznych oraz wsparcie merytoryczne od pracowników spółki. Zdobyte w ramach projektu dane i doświadczenia staną się cennym wkładem w wiedzę o pochłanianiu i odbijaniu promieniowania przez różne warstwy atmosfery ziemskiej – wzrost natężenia promieniowania UV w miarę wzrostu wysokości jest bowiem znaczący i niebezpieczny dla żywych komórek. Wpływa także na pracę sprzętu elektronicznego i optycznego.
– Cieszymy się, że możemy pomóc zdolnym studentom, którzy chcą rozwijać technologie i zdobywać cenną wiedzę. Wsparcie projektu LUSTRO jest zgodne z działalnością naszej firmy w obszarze CSR. Chcemy brać aktywny udział w rozwoju polskiej nauki i przedsiębiorczości we współpracy z uczelniami technicznymi, kształcącymi nowe pokolenie inżynierów – mówi Krzysztof Kluza, prezes PCO SA.
Studenci Politechniki Warszawskiej aktywnie pracują nad projektem, dzięki któremu będzie można poznać pełniejszy obraz rozkładu promieniowania UV, a co za tym idzie – uzyskać bardzo dokładną i użyteczną wiedzę na temat warunków, w których przebywanie na słońcu jest dla ludzi szczególnie niebezpieczne. Firma PCO S.A. została głównym sponsorem projektu LUSTRO, aby logistycznie i merytorycznie wesprzeć pracę studentów.
Lot balonu z eksperymentem LUSTRO jest planowany na jesień 2018 roku. Gotowy system zostanie wyniesiony na wysokość ok. 25–33 km i pozostanie tam przez kilka godzin.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL