29 października odbyły się organizowane pod patronatem Business Centre Club warsztaty, podczas których zastanawialiśmy się i omawialiśmy dobre praktyki i korzyści, które wynikają z zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Uczestnicy spotkania na podstawie dostępnych ogłoszeń i cv zobaczyli które elementy są kluczowe i które decydują o przyjęciu do pracy.
„Różnorodność jako strategia biznesowa” to projekt, którego celem jest wsparcie osób bezrobotnych z orzeczeniem o niepełnosprawności poprzez ich aktywizację zawodową. Projekt, realizowany we współpracy z 11 pracodawcami z województwa mazowieckiego, ma na celu stworzenie modelu współpracy między biznesem a instytucjami rynku pracy, który w przyszłości może być wdrażany na skalę krajową.
Po przeanalizowaniu materiałów z warsztatów wyraźnie widać, że największe problemy pojawiają się w obszarach:
→ kwestie formalno-prawne w orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności;
→ kwestie językowe w orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności – niezrozumiały i wprowadzający w błąd język;
→ brak formularza selekcyjnego;
→ wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością – kwestie tzw. „pułapki rentowej”;
→ wyzwania psychologiczne z jakimi zmagają się pracownicy – odpowiedź firm w postaci polityk ochrony zdrowia psychicznego, działań wellbeingowych. Coraz więcej młodych osób jest na lekach psychotropowych, które wpływają na ich organizm, chemie mózgu, zachowanie itp. Ludzie są przebodźcowani, maja ogromne problemu ze skupieniem uwagi, zaburzeniami lekowymi, depresją.
Podczas kolejnych warsztatów w listopadzie, chcemy omówić powyższe problemy i zaadresować największe wątpliwości, jak i rozpocząć wypracowanie ścieżki współpracy na linii biznes – urząd pracy.