Spotkanie otworzyli: rektor ASP prof. Piotr Kielan oraz dr hab. Agata Danielak-Kujda, Marek Woron – kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC oraz Małgorzata Siarkiewicz – współtwórczyni klubu biznesu „Kobieta w Chmurze”. Obecni byli rektorzy wrocławskich uczelni, przedstawiciele biznesu oraz artyści – również absolwenci wrocławskiej ASP.
Karolina Miszczak, specjalista ds. inwestycji w Dzieła Sztuki Wealth Solutions opowiadała, na co należy zwracać uwagę podczas planowania własnej kolekcji. Jakie znaczenie odgrywają: talent, subiektywna ocena kolekcjonera, liczba wystaw czy prezentacji na targach – w ocenie młodych talentów.
Podczas panelu dyskusyjnego Anka Mierzejewska, znana malarka, zwracała uwagę na niezwykłą więź, jaka tworzy się między artystą a jego odbiorcą – nabywcą dzieła. – To dzięki zakupom moich prac mogę nieprzerwanie tworzyć – powiedziała.
Karolina Miszczak, tym razem z punktu widzenia kolekcjonera, podkreślała, ile radości dostarcza codzienne przebywanie z dziełem konkretnego twórcy: – Czytając o wystawach lub nagrodach, a zarazem będąc w posiadaniu dzieł tego artysty, mam wrażenie współuczestniczenia w jego emocjach i życiu – jest to naprawdę wielka przyjemność.
Piotr Szpilski, kurator w Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, zwracał uwagę na potrzebę istnienia mecenasów sztuki, którzy nie tylko doceniają pracę artystów, stając się sponsorami wydarzeń, ale również dbają o edukację przyszłych pokoleń umożliwiając codzienny kontakt ze sztuką. – Ciekawym wyzwaniem zarówno dla przedstawicieli świata biznesu, jak i sztuki, była interpretacja raportu rocznego Grupy ERGO Hestia przez artystów – efekt zachwycił zarówno jednych jak i drugich – dodał.
To wzajemne się przenikanie sztuki i biznesu, żywe dyskusje oraz towarzyszące emocje najlepiej pokazują, że tego typu spotkania są potrzebne. Dobrze, gdy znajdują swoje miejsce w kalendarzu wydarzeń Wrocławia, który musi walczyć o swoją pozycję z Warszawą czy Krakowem.