Styczniowe posiedzenie Prezydium WRDS na Dolnym Śląsku

02.02.2022

Bieżąca informacja dotycząca przebiegu inwestycji – budowy Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, procedury medyczne w leczeniu stopy cukrzycowej w Polsce, sytuacja w zakładach branży produkującej porcelanę w związku z podwyżką cen energii i gazu były głównymi tematami posiedzenia Prezydium WRDS WD w dniu 28 stycznia br. Spotkanie prowadził przewodniczący Rady Andrzej Otręba, Przewodniczy Rady OPZZ Województwa Dolnośląskiego.

Adam Maciejczyk, Dyrektor DCOPiH poinformował zebranych, że obecnie jest gotowa dokumentacja do przetargu. Nastąpi wybór generalnego wykonawcy z pięciu, którzy zostali już zweryfikowani. Odbyło się 200 spotkań konsultacyjnych z różnymi podmiotami (m.in. personelem, pacjentami) w sprawie koncepcji Centrum.

Prof. Andrzej Szuba, Kierownik Katedry i Kliniki Angiologii, Diabetologii i Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego we Wrocławiu przedstawił problemy w leczeniu stopy cukrzycowej w Polsce. Wskazał, że najważniejsze z nich wynikają z braku profilaktyki i dostępu do odpowiedniego leczenia na wczesnym etapie choroby. Andrzej Otręba zaproponował, aby Zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej WRDS WD przygotował projekt stanowiska w tej sprawie i propozycje rekomendacji, które głównie dotyczyłyby zwiększenia finansowania profilaktyki choroby cukrzycowej. Zaproponował też, aby na posiedzenie Rady zaprosić ministra zdrowia, aby zapoznać go z tą problematyką. Marek Woron z BCC podkreślił, że konieczne jest wypracowanie rekomendacji dotyczących rozwiązania systemowego.

Trudną sytuację zakładów branży ceramicznej na Dolnym Śląsku przedstawili Patrycja Jarząbek-Dyląg, prezes Zarządu Porcelana Krzysztof Sp. z o.o. oraz Roman Maksanty z Zakładów Porcelany „Karolina”. W związku z drastycznymi podwyżkami cen gazu i koniecznością ograniczenia produkcji w trakcie trwania pandemii oba zakłady znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej włącznie z perspektywą zakończenia produkcji. Członkowie Prezydium ustalili, że w tej sprawie należy powołać zespół roboczy do opracowania stanowiska zawierającego propozycje rozwiązań, które mogłyby zapobiec kłopotom finansowym firm. Ze strony Rady w zespole pracować będą Kazimierz Kimso (NSZZ „Solidarność”), Marek Pasztetnik (Federacja Przedsiębiorców Polskich), Marek Woron (BCC).

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL