Spotkanie „Polityka monetarna 2024 a perspektywy rozwoju firm”

12.01.2024

12 stycznia, w warszawskiej siedzibie BCC, odbyło się transmitowane online spotkanie z panią prof. Joanną Tyrowicz, członkinią Rady Polityki Pieniężnej.

Podczas spotkania poznaliśmy diagnozę stanu polskiej gospodarki, zwłaszcza w odniesieniu do rynków finansowych i polityki monetarnej, finansowania gospodarki, w tym energetyki oraz scenariusze RPP na najbliższą przyszłość z uwzględnieniem najistotniejszych problemów przedsiębiorców.

Spotkanie otworzył dr Jacek Goliszewski, prezes BCC: „Chcemy dziś porozmawiać o gospodarce, o dwóch bardzo istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców punktach – o inflacji, która napędza koszty bezpośrednie działalności, jak również o stopach procentowych, które przekładają się na koszty finansowania działalności przedsiębiorstw. Chcemy porozmawiać również o polityce monetarnej, o finansach publicznych, o rynku finansowym, o reformach i finansowaniu tych reform, szczególnie jeśli chodzi o transformację energetyczną”.

Następnie postać prof. Joanny Tyrowicz została przybliżona uczestnikom przez Macieja Stańczuka, eksperta BCC i przewodniczącego Komisji ds. transformacji energetycznej BCC, który podjął się moderacji całej dyskusji na temat stanu polskiej gospodarki.

Dyskusja skoncentrowana była na kwestii inflacji w wielu aspektach – oprócz dociekań na temat jej źródeł, a także prognoz na przyszłość, poruszono również ważne zagadnienie jej nieprzewidywalności, a także wpływu na decyzje inwestycyjne przedsiębiorców. Obok inflacji pojawił się temat wyzwań związanych z kredytowaniem działalności gospodarczej, sporo uwagi poświęcono także polityce interwencjonizmu, specyfice polskiej polityki pięnieżnej, spadkowi inflacji bazowej czy też rosnącemu długowi publicznemu.

Przywołane również zostały bieżące zmartwienia przedsiębiorców, takie jak na przykład bardzo istotny wzrost płacy minimalnej, cen energii, trudności z określeniem przyszłego poziomu inflacji, a co za tym idzie – wstrzemięźliwość w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, angażowaniu się w długofalowe kontrakty itp.

Ostatnia część spotkania została przeznaczona na sesję pytań i odpowiedzi.

 

 

———————————————————————————————————————————————————–

 

Prof. Joanna Tyrowicz. Członek Rady Polityki Pieniężnej powołany na sześcioletnią kadencję rozpoczynającą się z dniem 7 września 2022 r. Jest profesorem nauk ekonomicznych (od 2019 r.). Od początku kariery związana z Uniwersytetem Warszawskim, habilitację uzyskała w 2013 r., a tytuł doktora nadał jej Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego w roku 2006. Poza alma mater w 2002 r., ukończyła także studia w 2004 r. na Katholieke Universiteit Leuven w Belgii. Przez wiele lat zaangażowana w pracę organizacji pozarządowych i humanitarnych w Polsce i za granicą.

W latach 2007–2017 pracowała w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, zajmując się analizą rynku pracy oraz sytuacji gospodarstw domowych. Jest laureatką nagrody Ministra Nauk i Szkolnictwa Wyższego (dwukrotnie) i innych wyróżnień za osiągnięcia badawcze. Od 2017 r. współpracuje na stałe z IZA w Bonn. Współpracowała także z Bankiem Światowym i Komisją Europejską. Była Fulbright Scholar (na Columbia University) oraz Mellon Fellow (w Netherlands Institute for Advanced Studies), gościła także w IAAEU w Trewirze oraz na Uniwersytecie w Ratyzbonie. W momencie powołania na członka Rady Polityki Pieniężnej, jej publikacje zgromadziły ponad 1400 cytowań (wg Google Scholar). Jest redaktorem w czasopismach PLoS One oraz Small Business Economics.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL