Specjalne posiedzenie Zarządu BCC z udziałem Jerzego Buzka, Janusza Steinhoffa i Wojciecha Kuśpika

29.04.2022

Podczas trwającego w Katowicach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego na specjalnym posiedzeniu spotkali się członkowie Zarządu Business Centre Club oraz kanclerze Lóż regionalnych.

Specjalnymi gośćmi posiedzenie byli: premier Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz premier Janusz Steinhoff, minister ds. gospodarki w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC oraz Wojciech Kuśpik, prezes PTWP.

– Mamy kongres poświęcony Ukrainie. Bo nic nie jest ważniejszego niż Ukraina i Ukraińcy, którzy u nas przebywają. Jeśli my sobie tego nie wytłumaczymy, że musimy inaczej zadawać pytania: skąd się to bierze i o co naprawdę walczymy przez następną dekadę? I że nasz kraj jest najbardziej zagrożony – przekonywał na posiedzeniu Zarządu – Loży Kanclerskiej BCC, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem wszyscy będziemy musieli ponieść cenę, również ekonomiczną, za wolność. Nie jest możliwe w obecnych realiach, aby nośniki energii taniały. Jest to jednak koszt jaki musimy i jaki warto ponieść w myśl zasady: lepszy wiatrak w ogrodzie niż Rosjanin w kuchni. – To nie są łatwe rozmowy i czekają nas trudne dni, ale jestem przekonany, że sobie poradzimy – powiedział Jerzy Buzek.

To jest czas wyjątkowy. My walczymy o przyszłość Europy, o przyszłość świata. To, co stało się na Ukrainie jest po części pokłosiem błędnej polityki nie tylko krajów europejskich, ale świata, który udzielał przyzwolenia na realizację imperialnej polityki Federacji Rosyjskiej: aneksji Krymu, zajęcia Donbasu, wcześniej problem Gruzji, sporu gazowego z Białorusią – powiedział dr Janusz Steinhoff, minister gospodarki i energetyki w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, b. wicepremier. – W odniesieniu do gospodarki, będziemy wszyscy musieli ponieść konsekwencje tego stanu. Ja absolutnie nie godzę się z filozofią przedstawiania tego problemu, z jakim zetknąłem się kilka dni temu ze strony polskiego rządu, że nie grozi nam podwyżka cen gazu, że właściwie nie dotknie to polskich obywateli. To jest niemożliwe. Ubytek 150 mld metrów sześciennych gazu na rynku europejskim musi spowodować bardzo duży wzrost cen gazu. Dlaczego nastąpił tak lawinowy wzrost cen gazu w grudniu ub. roku? Ponieważ Rosjanie to przygotowali. Kryzys gazowy był przygotowywany z premedytacją, finezyjnie przygotowywana była próba aneksji Ukrainy. Trzeba mieć tę świadomość, że niestety – regulacyjnie również – Europa nie zdążyła ogarnąć takich problemów jak magazynowanie nośników energii, szczególnie gazu – wyjaśniał Janusz Steinhoff.

Chciałbym podziękować BCC, że jesteście na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Rzeczywiście w tym roku kongres jest wyjątkowy. Myśleliśmy, że będzie on wyjątkowy dlatego, że będzie pierwszy po pandemii i wszyscy się normalnie spotkają. Ale jest wyjątkowy dlatego, że głównym tematem jest Ukraina – mówił Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, który jest inicjatorem i organizatorem EKG. – Gdy rozmawiamy na różnych panelach, to w każdej dziedzinie gospodarki, w każdej dziedzinie naszego życia, jest albo zmiana radykalna albo bardzo istotna. Energetyka jest tym największym wyzwaniem – podkreślał Wojciech Kuśpik.

 

Wśród tematów, które poruszono podczas dalszej części posiedzenia były następujące zagadnienia:

 

Sektor energetyczny: Polska, Europa i świat

– Jak zmieniła się rzeczywistość po 24 lutego? Polityka klimatyczna a geopolityka: układ priorytetów w perspektywie wojny ukraińsko-rosyjskiej

– Kompromis między celami klimatycznymi a bezpieczeństwem dostaw: miks energetyczny dla gospodarki europejskiej w perspektywie 2030 i 2050 r.

– Powrót do koncepcji Jacques’a Delors’a i Jerzego Buzka z 2010 roku dotyczącej skoordynowanych zakupów energii i jej nośników?

– Zielona energia drogą do niezależności i konkurencyjności Unii Europejskiej? Wyzwania i bariery odnawialnych źródeł energii

– Niezbędne kompromisy: atom, gaz, wodór, biomasa.

– Jakie są pilne, konieczne korekty w transformacji energetycznej Polski?

– Najbardziej problematyczne kwestie dla przedsiębiorców.

– Jak zacieśniać współpracę w ramach unii energetycznej w przyszłości?

 

Finanse kraju / środki z UE dla Polski

– Obecny rząd ukrywa wydatki a zadłużenie kraju rośnie – jak temu przeciwdziałać?

– Nowa perspektywa finansowa UE 2021 – 2027. W jakiej sytuacji jest Polska?

– Konflikt polskiego rządu z Komisją Europejską grozi „obcięciem nam pieniędzy”. Polska dotychczas nie otrzymała środków w ramach KPO. Co dalej? Jakie są możliwe scenariusze?

– Jakie mamy atuty, by zabiegać o środki unijne w kolejnej perspektywie?

 

Przyszłość Polski w Unii Europejskiej / strefie euro. Co dalej?

– Jak naprawić relacje Polski z UE? Jest dobry klimat ze względu na pomoc Polski dla uchodźców, jednak rząd Zjednoczonej Prawicy kluczy w kwestii praworządności.

– Grecki kryzys (ale też w Irlandii, Hiszpanii czy na Cyprze) oraz Brexit postawiły pytania o przyszłość euro. Obecnie nakłada się na to jeszcze pryzmat różnych turbulencji: pandemia, wojna, wysoka inflacja. Czy to pytanie połączone ze sceptycyzmem jest aktualne?

– Czy nadal należy ten projekt traktować nie tylko w kategoriach ekonomicznych, ale i politycznych? Przyjęcie euro przez państwa bałtyckie miało jasny ten kontekst. Ale czy w efekcie „warto było?”

– W Polsce najczęściej powtarzana jest teza: jak strefa euro się wyleczy, wzmocni/ albo jak dogonimy kraje rozwinięte takie jak Niemcy i Francja / to wrócimy do tematu. Jaki moment zostanie uznany za wystarczający, by wrócić do sprawy przyjęcia wspólnej waluty? Argumenty są oczywiste, zwłaszcza z biznesowego punktu widzenia.

 

LOTOS 

PKN Orlen musiał sprzedać część aktywów Lotosu, by w ogóle doszło do fuzji pomiędzy obydwiema polskimi firmami petrochemicznymi – takie warunki postawiła Komisja Europejska, ponieważ na transakcję zgodził się polski urząd antymonopolowy. Dlatego 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii kupi Saudi Aramco.

 

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL