Przedstawiciele kilkunastu instytucji, w tym m.in. samorządów, urzędów pracy, organizacji gospodarczych w tym Business Centre Club, Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, Regionalnej Izby Gospodarczej oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej spotkali się aby wspólnie omówić sytuację uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy i opracować w tym zakresie nowe rozwiązania.
W spotkaniu uczestniczył minister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej konsul honorowy Ukrainy Jarosław Wieczorek oraz samorządowcy.
– Głównym celem tego spotkania jest aktywizacja i asymilacja w Polsce osób z Ukrainy, aby mogły się tu usamodzielnić. Nie wiemy, ile będzie trwała wojna. Z tej perspektywy musimy przygotować się na wszelkie scenariusze, a co najważniejsze pomóc tym, którzy najbardziej tego wsparcia potrzebują, czyli kobietom i dzieciom przebywającym w polskich rodzinach lub w ośrodkach instytucjonalnych – wyjaśniał Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Jak zaznaczył nasz ekspert prezes Pajmon CPT Sp. z o.o. Artur Czart, mając na uwadze sugestie dotyczące zmian, jakie powinny nastąpić w ramach wsparcia dla osób przyjeżdżających z Ukrainy, koniecznym jest zwrócenie uwagi na kilka aspektów:
- mamy duże skupiska uchodźców z Ukrainy w miejscach, gdzie pracy jest zdecydowanie za mało, czyli niezbędna jest relokacja osób zgodnie z zapotrzebowaniem pracowniczym;
- pakiety dopłat dla pracodawców organizujących zamieszkanie uchodźcom;
- pakiety szkoleniowe dla firm planujących zatrudnić osoby z Ukrainy, np. szkolenie z obsługi wózków czy suwnic itp.