Podczas pierwszego spotkania z cyklu „RozmawiaMY o Bydgoszczy”, zorganizowanego przez Lożę Bydgoską BCC, spotkali się ludzie z różnych środowisk, by debatować o tym, co nas nadal łączy i żywo interesuje – nasze miasto i jego przyszłość.
W rozmowie wstępnej Krzysztof Matela, kanclerz Loży Bydgoskiej, Adam Gudell – Prezes Zarządu Grupy Moderator Sp. z o.o. i Henryk Martenka – publicysta Angory, Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego przedstawili swoją wizję Bydgoszczy w połowie XXI wieku. Pomysły „na gorąco” komentowali nasi eksperci – Rafał Bruski, prezydent miasta, prof. dr hab. Dariusz Markowski, przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy oraz Wacław Kuczma, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
- Spotkanie Loży Bydgoskiej BCC
- Spotkanie Loży Bydgoskiej BCC
- Spotkanie Loży Bydgoskiej BCC
Czy wystarczy nam romantyzmu, aby snuć tak odległe wizje rozwoju naszego miasta, jak czynił to Andrzej Szwalbe trzy pokolenia temu? – zapytał prowokacyjnie Henryk Martenka. Wyjątkowy obiekt architektoniczny w grodzie nad Brdą zapewni nam efekt Bilbao – podpowiadali zgodnie prof. Markowski i dyr. Kuczma. Adam Gudell, wskazywał, że liczy się pomysł, a że ostatnio zainwestował w produkcję filmów Jerzego Smarzowskiego czy Agnieszki Holland – przekonywał do budowy wyjątkowego kina na Placu Teatralnym. Filmy przetrwają każdą pandemię. Po seansie filmowym, kiedy jeszcze w centrum Bydgoszczy były sale kinowe, ruszałem w miasto. Tak może być i w przyszłości, kiedy kino będzie tam, gdzie toczy się najdłużej życie miasta. Nie zapewni nam tego, nawet najnowocześniejsze kino w centrum handlowym.
- Rafał Bruski – Prezydent Bydgoszczy i Krzysztof Matela, Kanclerz Loży Bydgoskiej BCC
- Jacek Rutkowski – Prezes Zarządu komplementariusza Bad-Bud i Andrzej Wosik – Prezes Zarządu Ebud Przemysłówka
Prezydent miasta stawia na tworzenie warunków do wygodnego, bezpiecznego życia w mieście. Uważam – podkreślił Bruski, że najważniejsze jest ścisłe centrum miasta, które przyznacie, od kliku lat pięknieje. Wyspa Młyńska, Stary Rynek i ulice przyległe oraz parki, to wizytówka naszego miasta. Działania urzędu nie powinny konkurować z prywatnym biznesem. Naszym celem jest tworzenie warunków do przyciągania inwestorów. Znakomicie rozwija się Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny czy sektor IT. Atos to dziś największy pracodawca w naszym mieście, zatrudnia już 4 tys. pracowników – dodał prezydent.
Bydgoszcz, jest zwrócona do rzeki Brdy, jak rzadko które miasto w Polsce czy nawet w Europie – zauważył Zbigniew Studniarski – prezes Apry, największego wydawcy prasy rolniczej. Wykorzystajmy to. Woda to nasz wielki potencjał.
- Spotkanie Loży Bydgoskiej BCC
- Spotkanie Loży Bydgoskiej BCC
Nasz uniwersytet, UKW ma piękną, funkcjonalna bibliotekę. Niestety ten obiekt to wyjątek. Czynna winda, ławka na korytarzu czy papier w toalecie to detale, które oprócz wykładowców i jakości nauczania decydują o wyborze studiów. Najczęściej już w ich trakcie zaczynamy prace zawodową, która niejako wiąże nas z miastem. Zadbajmy o takie wydaje się drobne sprawy jak winda w 6-piętrowtym budynku dydaktycznym, aby Bydgoszcz się nie wyludniała – zauważyła obecna na spotkaniu studentka.
W drugiej godzinie spotkania podczas kolacji, uczestnicy snuli plany na przyszłość kontynuując rozmowy w swobodnej, klubowej formie.