“ROK PRZEŁOMU” – PREMIER DONALD TUSK PRZEDSTAWIŁ PLAN GOSPODARCZY DLA POLSKI

10.02.2025

10 lutego na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) Premier Donald Tusk przedstawił nowy plan gospodarczy dla Polski. W wydarzeniu pod nazwą “Polska. Rok przełomu” uczestniczył minister finansów Andrzej Domański oraz liczni przedstawiciele środowiska gospodarczego. Business Centre Club reprezentował prezes organizacji dr Jacek Goliszewski.

Inwestycje przede wszystkim

 Donald Tusk mówił o roku przełomu dla polskiej gospodarki i zwracał szczególną uwagę na słowo – klucz, czyli inwestycje.

Polska gospodarka dzięki 650 mld złotych na wspomniane już inwestycje ma wystrzelić do poziomu 4% i zapewnić nam awans do najzamożniejszych społeczeństw Unii, albo wręcz plasować nas wśród liderów gospodarczych Europy. – zwraca uwagę Sandra Żywicka-Sztul, dyrektor ds. Analiz i Inicjatyw Gospodarczych BCC.

W przedstawionym planie duży nacisk położono na rozwój energetyczny, nie tylko związany z wykorzystaniem OZE, ale też zapowiedzią budowy elektrowni jądrowych i „inteligentnego” wykorzystania sieci przesyłowych.

Biznes lubi przewidywalność, więc samo prezentowanie strategii, pod warunkiem, że rząd będzie się tego kierunku trzymał, jest jednoznacznie pozytywne. – podkreśla Sandra Żywicka-Sztul.

 Prezes BCC dr Jacek Goliszewski w rozmowie z ministrem finansów Andrzejem Domańskim podkreślał, że – w tej chwili najistotniejsze jest przełożenie przedstawionych deklaracji na realne działania. Liczymy, że dialog społeczny zostanie wreszcie realnie usprawniony, a deregulacje sprawnie wdrożone z uwzględnieniem konkretnych stanowisk i postulatów przedsiębiorców.  – mówił prezes BCC.

Deregulacja

Drugi punkt ciężkości to kolejne słowo „klucz” czyli „deregulacja”, której zadaniem ma być odciążenie przedsiębiorców i uwolnienie ich energii, która powinna być ukierunkowana na  rozwój małych, średnich i dużych biznesów, a nie na spełnianie kolejnych urzędniczych formalności.

Jak zwraca uwagę BCC – w tym miejscu premier słusznie stawia na konsultacje z przedsiębiorcami i pracodawcami, utworzenie specjalnego zespołu deregulacji i powołanie Rady Gospodarczej z udziałem biznesu, naukowców i urzędników. Cieszy zaufanie premiera do polskich przedsiębiorców i chęć wsłuchania się w ich potrzeby. Nie jest to oczywiście nowy pomysł, ponieważ zarówno Rada Dialogu Społecznego, jak i liczne zespoły deregulacyjne, które działają z udziałem organizacji pracodawców, takich jak BCC, zajmują się tematem prezentacji problemów i oczekiwań przedsiębiorców od wielu lat. Dialog nie jest jednak wciąż zadowalający.

Biznesu nigdy nie trzeba było namawiać do kontaktu z urzędnikami i przedstawiania propozycji, ułatwiających prowadzenie firm, dlatego tę deklarację należy bardziej traktować jak informację dla strony rządowej i polityków, żeby nie tylko słuchali głosu przedsiębiorców, ale realnie wdrażali ich postulaty, bo dotychczas to właśnie było największą przeszkodą. Strategia to oczywiście wytyczanie kierunków, a niekoniecznie szczegóły. Tym bardziej z dużym zadowoleniem przyjmujemy deklarację ministra Domańskiego o zwolnieniu z VAT do kwoty 240 tys. zł od 2026r. podkreśla  dyrektor ds. Analiz i Inicjatyw Gospodarczych BCC.

Deregulacje są procesem, a przedsiębiorcy zdecydowanie za długo czekają na podstawowe rozwiązania, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Szkoda, że podniesienie kwoty wolnej od podatku, czy zreformowanie tzw. „podatku zdrowotnego” pozostają na razie w sferze przedwyborczych zapowiedzi. Dla małych biznesów to są realne i bardzo potrzebne ulgi.

Zainicjowanie i przeprowadzenie rzeczywistego, nie pozorowanego jak dotychczas, procesu deregulacji prawa gospodarczego. Powinno się to odbywać w ścisłej współpracy z zainteresowanymi środowiskami oraz przybrać charakter ciągły, gdzie w poszczególnych transzach przygotowywane i wdrażane byłyby zmiany deregulacyjne. Kierunki deregulacji powinny ściśle korespondować z kierunkami wyznaczonymi przez Komisję Europejską w dokumencie Kompas konkurencyjności. – dodaje Witold Michałek, ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu BCC.

Ekspert BCC zwraca też uwagę na konieczność implementowania prawa europejskiego bez gold-platingu, co obecnie stanowi częstą praktykę twórców ustaw w Polsce. Wdrażanie unijnych regulacji, a w zasadzie każda zmiana stanowi swego rodzaju obciążenie dla przedsiębiorców, więc wprowadzanie tych wymogów w jeszcze bardziej zaostrzonej formie wpływa na konkurencyjność polskiego biznesu.

Kontakt: Sandra Żywicka-Sztul, dyrektor ds. Analiz i Inicjatyw Gospodarczych, tel. + 48 582 61 10, 602 280 624, sandra.zywicka@bcc.pl

Kontakt dla mediów: Renata Stefanowska, dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji +48 603 669 926, renata.stefanowska@bcc.pl

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL