22 września br. w Sali Bibliotecznej Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się wyjątkowe spotkanie Loży Warszawskiej Business Centre Club, którego tematem były refleksje na temat życia stolicy w czasie Powstania Warszawskiego.
Otwierając spotkanie i witając szanownych gości, kanclerz Loży Warszawskiej BCC Cezary Gizka zwrócił uwagę, że na zachowanie w pamięci mieszkańców stolicy zasługuje nie tylko celebrowana co roku rocznica jego wybuchu, ale także kolejne dni trwania zrywu wraz z jego tragicznym upadkiem.
Podkreślił także jak ważną rolę w życiu mieszkańców stolicy, podczas tych szczególnych dni, odgrywali warszawscy przedsiębiorcy. Pomoc cywilom i powstańcom nieśli zarówno właściciele małych, lokalnych sklepów czy warsztatów jak i pracownicy dużych spółek miejskich i prywatnych z takich sektorów jak energetyka, wodociągi czy reprezentowany m.in. przez Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Społem” sektor spożywczy.
Kanclerz Cezary Gizka zapowiedział również rozpoczęcie prac nad całościową monografią opisującą historię warszawskich przedsiębiorstw podczas trwania Powstania Warszawskiego, zapraszając do współpracy obecnych gości, a także wszystkich członków Business Centre Club reprezentujących firmy o takiej tradycji. Intencją jest wydanie monografii przed obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2023 r.
Spotkanie w formie gawędy o tych trudnych czasach w historii stolicy poprowadził dziennikarz i publicysta Adrian Stankowski a w świat życia codziennego powstańczej Warszawy wprowadził gości dr Krzysztof Jabłonka – historyk i dyplomata, były konsul RP w Moskwie, Charkowie i Grodnie oraz Dariusz Gierycz – redaktor naczelny periodyku „Społemowiec Warszawski”. Na zakończenie tego refleksyjnego spotkania członków Loży Warszawskiej BCC
odśpiewaliśmy wspólnie powstańcze pieśni, ze specjalnie przygotowanych na tę okoliczność śpiewników. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił Krzysztof Majkowski – odnoszący duże sukcesy przedsiębiorca oraz utalentowany muzyk wraz z towarzyszącym mu zespołem. Każdy z obecnych otrzymał także prezent w postaci książki Michała Wójcika „Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego” podpisanej osobiście przez główną bohaterkę, która ze względu na stan zdrowia nie mogła uczestniczyć tego wieczoru w spotkaniu.