Dyskryminacja wciąż stanowi zauważalny problem na polskim rynku pracy, zwłaszcza w odniesieniu do pracowników z zagranicy – wynika z raportu Grupy T2S, opublikowanego 21 marca w ramach kampanii społecznej #STOPRASIZMOWIWPRACY. Spośród uczestników badania, zrealizowanego w dwóch grupach badawczych, które stanowili cudzoziemcy i przedstawiciele biznesu, 27% zadeklarowało, że w życiu zawodowym padli ofiarą nierównego traktowania. Grupa T2S odsłoniła również nowe obszary i zachowania, które zostały uznane przez respondentów za przejaw dyskryminacji, rozbudowując tym samym klasyczną definicję zagadnienia.
Kluczowe dane z raportu “Rasizm ma wiele twarzy”:
- 73% uczestników badania zadeklarowało, że nie doświadczyło osobiście dyskryminacji w pracy. 27% respondentów przyznało, że w życiu zawodowym padli ofiarą nierówności.
- Rasizm częściej występuje na linii pracownik – pracownik (63%), choć wielu respondentów dopatruje się dyskryminacji również na linii pracodawca – pracownik (37%).
- Zarówno biznes, jak i cudzoziemcy pracujący w Polsce uznali, że kluczowym narzędziem do walki z rasizmem jest edukacja (24% pracowników i 63% przedstawicieli biznesu).
- Firmy zatrudniający cudzoziemców powinny wdrożyć silną politykę antydyskryminacyjną (29% pracowników i 63% przedstawicieli biznesu) oraz narzędzie do anonimowego zgłaszania aktów rasizmu i dyskryminacji (22% pracowników i 73% przedstawicieli biznesu).
- Przedstawiciele biznesu biorący udział w ankiecie zauważyli, że dobrą formą wsparcie cudzoziemców jest wdrożenie przez firmy dostępu do psychologa i prawnika (53%).
- Biznes analizuje zjawisko dyskryminacji w miejscu pracy szerzej, wskazując jako jej znamiona m.in. takie obszary jak: mobbing (73%), cyberprzemoc (60%) czy podważanie pozycji pracownika w organizacji (67%).
- Współczesny rasizm i dyskryminacja ewoluowały. W wachlarzu zachowań uznawanych obecnie za przejawy zjawiska, obok obszarów wynikających z definicji, znalazły się również m.in. odmowa dostępu do usług, nierówne delegowanie zadań, odmowa awansu, cyberprzemoc, mobbing.
- Stygmatyzacja cudzoziemców wciąż ma realny wpływ na ich odbiór w miejscu pracy. Następstwem tych postaw jest m.in. wykluczenie ze spotkań towarzyskich, a także zawodowych.
Pobierz Raport >>
Grupa T2S założona przez Renatę Wozba i Marlenę Svensson, w skład której wchodzi pięć spółek specjalizujących się w outsourcingu pracowniczym i procesowym dla branży logistycznej i przemysłowej, działa na polskim rynku od 8 lat, a w tym roku poszerzyła swoją działalność o rynek brytyjski. Rokrocznie firmy z portfolio spółki kapitałowej zatrudniają kilkaset pracowników z zagranicy. Zarządzanie międzynarodowym zespołem niejednokrotnie oznaczało dla Zarządu konieczność stawania przed problemem dyskryminacji zagranicznych pracowników oraz przeciwdziałania temu zjawisku. Tak narodził się pomysł kampanii społecznej #STOPRASIZMOWIWPRACY.