Z raportu CRIDO „Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych w 2022 roku”, którego autorami są eksperci z zespołu Prawo Spółek Mateusz Baran, Justyna Solnica i Konrad Sadowski wynika, że w 2022 r. mieliśmy więcej zgłoszeń do CRBR niż w 2021 roku, ale i więcej kontroli ze strony fiskusa. Stosowano też coraz wyższe kary za unikanie obowiązku zgłoszenia do #CRBR.
Wśród ???́ł?? ? ?.?. ??????̨??? ????ł??ł? ?? ????. ? ????, ? ???́ł???? ??????? ??ł? ?? ?????? ?? ????., ? ????????????? ?? ????. Nadal niski wynik w przypadku spółek z o.o. wynika zapewne z bardziej skomplikowanej struktury własnościowej, co utrudnia dokonanie analizy w zakresie beneficjenta rzeczywistego, jak i dokonanie zgłoszenia w terminie.
Jedynie ?? ????. ? ????????, ???́ł??????? ??? ????????????́ objętych obowiązkiem zgłosiło dane do CRBR. Takie podmioty działają najczęściej w interesie określonych społeczności, a beneficjentem ich działań są określone jednostki lub grupy osób. To może powodować nieświadomość w zakresie istnienia beneficjentów rzeczywistych (w odniesieniu np. do struktury zarządczej fundacji, spółdzielni lub stowarzyszenia).
Kary za brak zgłoszenia do CRBR są coraz surowsze – ? ???? ???? ?????????? ???? ??????ł? ??? ???. ?ł, w 2021 roku było to 35 tys. zł. To wskazuje na zdecydowane zaostrzenie sankcji stosowanych przez fiskusa. Maksymalna kara przewidziana przez prawo to 1 mln zł.
Do 31 grudnia 2022 r. ??????̨?? ł?̨????? ??? ?????̨?????́ administracyjnych w zakresie naruszeń związanych z obowiązkiem dokonania zgłoszenia do CRBR.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem CRIDO >>