9 kwietnia br. odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów, która działa w ramach Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii pod przewodnictwem posła Grzegorza Napieralskiego. Ze strony BCC w spotkaniu uczestniczył Wojciech Płażalski, ekspert BCC ds. telekomunikacji i inwestycji w rozwój cyfrowy.
Tematem posiedzenia było przedstawienie Informacji na temat regulacji zawartych w akcie w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act), przyjętym przez Parlament Europejski 13 marca 2024 r. przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Pana Dariusza Standerskiego. W posiedzeniu udział wzięli również: prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosław Wróblewski, a także przedstawiciele UOKiK, UKE oraz resortu cyfryzacji.
W trakcie spotkania poinformowano o rozpoczęciu przygotowań resortu cyfryzacji do racjonalnego i skutecznego wdrożenia przepisów rozporządzenia, które najpóźniej na początku czerwca br. powinno zostać opublikowane. Pomimo, że vacatio legis będzie wynosiło w tym przypadku 2 lata, już teraz resort chciałby rozpocząć prekonsultacje społeczne. Po zakończeniu tego etapu, projekt transpozycji rozporządzenia na polski grunt trafi najprawdopodobniej do konsultacji jako projekt rządowy jesienią br. Dariusz Standerski zapowiedział, że wśród priorytetowych obszarów są: bezpieczeństwo, ochrona zdrowia oraz inne systemy wysokiego ryzyka. Zapowiedział, że zamiarem Ministerstwa Cyfryzacji nie jest ściganie się z czasem, ale spokojne wypracowanie dobrych i efektywnych regulacji, które nie będą wymagały kolejnych modyfikacji zaraz po zatwierdzeniu przez Parlament. Równolegle do konsultacji ze stroną społeczną, prowadzone będą ustalenia międzyresortowe dot. funkcjonowania rozporządzenia w polskim systemie prawnym i stosowania przepisów przez rodzimą administrację.
“Trzeba pochwalić resort cyfryzacji za inicjatywę dot. szybkiego rozpoczęcia konsultacji ram prawnych AI Act. Działanie z wyprzedzeniem w perspektywie ponad 24 miesięcy jest dość rzadkim zjawiskiem dla rodzimej administracji, która na ogół jest przygnieciona bieżącymi problemami legislacyjnymi. Miejmy nadzieję, że determinacji nie zabraknie, a zapowiedziana ścieżka konsultacji społecznych zostanie zrealizowana nie tylko formalnie i zgodnie z harmonogramem, ale dostarczy rozwiązań merytorycznych, które zapewnią wdrożenie optymalnych przepisów. W dyskusji pojawi się m.in. pytanie, jak zorganizowany zostanie docelowo nadzór nad sztuczną inteligencją w Polsce: czy postawimy na decentralizację kompetencji, przydzielenie ich do istniejącej już instytucji, czy stworzenie całkiem nowego Urzędu nadzoru? Inna ważna kwestia, to zapowiedziana przez ministra Standerskiego kampania edukacyjna, towarzysząca wdrażaniu regulacji sztucznej inteligencji. Szczegóły, mam nadzieję, pojawią się wkrótce. Cała debata jest jeszcze przed nami. Optymistycznie wybrzmiała na tym etapie wygłoszona podczas posiedzenia podkomisji deklaracja posła opozycji, eks-ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, który, podzielając opinię o strategicznym znaczeniu regulacji dot. sztucznej inteligencji, zapowiedział w imieniu swojej formacji politycznej wspieranie prac parlamentarnych nad tematami związanymi z AI.” – skomentował Wojciech Płażalski, ekspert ds. telekomunikacji i inwestycji w rozwój cyfrowy.
Kontakt: Wojciech Płażalski, ekspert BCC ds. telekomunikacji i inwestycji w rozwój cyfrowy, wojciech.plazalski@bcc.pl