Posiedzenie podkomisji stałej do spraw obywatelskich, cudzoziemców i migracji z udziałem BCC

16.09.2024

12 września odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw obywatelskich, cudzoziemców i migracji dotyczące polityki migracyjnej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, przewodnicząca Komisji ds. Polityki Migracyjnej Joanna Torbé-Jacko.

Business Centre Club zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy nie mogą być zaskakiwani zmianami prawa i komunikatami prasowymi dotyczącymi zmiany podejścia do migrantów. Utrudnia to w sposób znaczący prowadzenie działalności gospodarczej podmiotom legalnie działającym na rynku oraz nie buduje wizji państwa przyjaznego migrantom.

BCC po raz kolejny sprzeciwił się wprowadzeniu przymusowych umów o pracę dla dużej części migrantów wskazując na to, że rozwiązanie to powiększy tylko czarny rynek zatrudnienia. Zwrócono też uwagę, że zmiany wprowadzone przez resort pracy do ustawy nie zostały skonsultowane z partnerami społecznymi w prawidłowy sposób.

– Mamy nadzieję, że MSWiA i resort pracy zrozumieją, że przymusowe umowy o pracę dla migrantów zarobkowych to fatalny pomysł wpływający długookresowo na migrację w Polsce. Nie tylko dlatego, że nie został skonsultowany z partnerami społecznymi ale dlatego, że w dłuższej perspektywie spowoduje to rozrost czarnego rynku zatrudnienia.  – Niedosyt pozostawia brak informacji ze strony MSWiA o konkretnych rozwiązaniach, które będą przewidziane w strategii migracyjnej. Wszyscy czekamy na informacje właśnie o wyniku prac toczących się w MSWiA – podkreśla ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, przewodnicząca Komisji BCC ds. Polityki Migracyjnej Joanna Torbé-Jacko.

 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazało na najważniejsze wyzywania w kontekście zatrudnienia cudzoziemców, w tym w szczególności:

– nadużycia związane z wykorzystywaniem zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy do celów innych niż wykonywanie pracy na terytorium Polski,

– negatywne zjawiska na rynku pracy towarzyszące zatrudnianiu cudzoziemców, takie jak zaniżanie wynagrodzeń, czy wyzysk cudzoziemców,

– wykorzystywanie przepisów o spółkach kapitałowych do obchodzenia obowiązków opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczek na podatek dochodowy w związku z pracą cudzoziemca (np. obejmowanie akcji w prostej spółce akcyjnej w zamian za świadczenie pracy lub usług, z którą nie jest związany obowiązek opłacania danin publicznoprawnych),

– biurokrację oraz niewystarczającą efektywność procedur rozpatrywania wniosków w sprawach zatrudniania cudzoziemców,

– niewystarczające narzędzia prawne do przeprowadzenia skutecznej kontroli zatrudniania cudzoziemców,

Wyzwaniem pozostaje także integracja cudzoziemców na polskim rynku. Resort pracy podał też statystyki z których wynika, że cudzoziemcy w 2024 roku, pracują najczęściej w następujących branżach: przetwórstwo przemysłowe – 29%, transport i gospodarka magazynowa – 22%, działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (w tym agencje pracy tymczasowej) – 16%, budownictwo – 11%.

Kontakt >>

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL