19 grudnia miało miejsce posiedzenie Komisji ds. Budownictwa BCC, poświęcone problemom branży budowlanej związanym z niestabilnością i niejasnością prawa.
W spotkaniu uczestniczyli: przewodniczący komisji – radca prawny Marcin Nosiński (BCC), Aleksandra Kordalewska – radca prawny PZFD, Aleksandra Skarżyńska – CEO Axis Mundi Invest, Filip Szczepaniak – Everest Development.
Przewodniczący przekazał informację na temat przebiegu posiedzenia Komisji Infrastruktury Senatu, która miała miejsce 18 grudnia br. Senat, przychylając się do wniosku, m.in. BCC, przyjął bez poprawek Ustawę z dnia 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo lotnicze. Obecnie Ustawa ta czeka na podpis Prezydenta. Jej wejście w życie jest bardzo oczekiwane przez przedsiębiorców i inwestorów, dla których odblokuje ona możliwość uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy (wstrzymaną od wielu miesięcy na licznych terenach w pobliżu lotnisk (w tym w 8 dzielnicach Warszawy).
W następnej kolejności uczestnicy omówili problemy inwestorów w relacjach z administracją publiczną, np. duże rozbieżności w stosowaniu przepisów o drogach publicznych, które nakładają na inwestorów obowiązki w zakresie ponoszenia kosztów budowy infrastruktury drogowej. Podkreślono także, iż niepewność co do polityki rządu (np. Kredyt Na Start, tzw. Ustawa Schronowa) i planowanych inicjatyw ustawodawczych jest utrudnieniem znacznie bardziej obciążającym przedsiębiorców niż mogłoby się wydawać.
Główne wnioski i rekomendacje Komisji:
- Zostanie przygotowane i wystosowane do właściwych organów wystąpienie, wskazujące na bardzo dużą liczbę nieprawidłowości stwierdzanych podczas kontroli producentów wyrobów budowlanych i brak skuteczności państwa w tym zakresie.
- Komisja w najbliższym czasie skoncentruje swoją uwagę na: problematyce stosowania art. 16 Ustawy o drogach publicznych (nałożenie na inwestorów obowiązku budowy dróg publicznych i przekazywania ich nieodpłatnie zarządcy drogi); w tym zakresie Komisja, we współpracy z PZFD opracuje propozycję szczegółowych rozwiązań, w tym zmian legislacyjnych oraz wzoru tzw. „umowy drogowej” i przedstawi je MRiT. Ponadto Komisja skupi się na analizie założeń rządowego projektu ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i na przedstawieniu opinii.
- Komisja będzie odbywać spotkania w odstępach miesięcznych, następny termin przypadnie w styczniu 2025 r.