Takie możliwości i szanse zdarzają się raz na kilkanaście lat. Dlatego trzeba je dobrze i mądrze wykorzystać. Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku, Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To oznacza, że będziemy mieli niezwykłą okazję do aktywnego kształtowania unijnej agendy i promowania krajowych interesów gospodarczych. Prezydencja stwarza też unikalną szansę dla polskiego biznesu na kształtowanie przyszłości europejskiej gospodarki. Tym bardziej, że głównym motywem przewodnim polskiej prezydencji będzie bezpieczeństwo w jego szerokim ujęciu, które obejmie zarówno aspekty zewnętrzne, jak też energetyczne, gospodarcze oraz cyfrowe.
Od wielu tygodni przedstawiciele polskich przedsiębiorców, w tym oczywiście i Business Centre Club czynnie wspierali proces przygotowania. Z inicjatywy naszej organizacji, w ramach Rady Dialogu Społecznego, został powołany Zespół problemowy ds. Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, któremu mamy zaszczyt przewodniczyć.
Spotykaliśmy się również w ramach Rady Przedsiębiorców ds. Prezydencji z przedstawicielami rządu i całego zespołu ekipy odpowiedzialnego za naszą prezydencję, by rozmawiać i wspólnie tworzyć plan działania. Jestem przekonany, że tylko ścisła współpraca z administracją oraz zaangażowanie w dialog na temat priorytetów, które powinniśmy realizować podczas prezydencji jest i będzie kluczem do sukcesu. Polski głos w Europie powinien na nowo brzmieć głośno i wyraźnie. A co ważniejsze powinien być brany pod uwagę w tworzeniu strategicznych planów funkcjonowania całej wspólnoty.
W obliczu trwającego konfliktu za wschodnią granicą, jednym z priorytetów musi być zatem wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego Unii Europejskiej. To też odpowiedzialność i szansa przed jaką stają polskie przedsiębiorstwa z sektora obronnego. Zwiększenie udziału w europejskich programach zbrojeniowych powinno stać się naszą narodową racją stanu. Podobnie jak udział w rozwoju technologii o podwójnym zastosowaniu, takich jak drony czy systemy termowizyjne. Aktywne zaangażowanie w te inicjatywy może przyczynić się do dywersyfikacji produkcji militarnej i umocnienia pozycji polskich firm na rynku europejskim. Należy przy tej okazji pamiętać o wypracowaniu dobrej polityki, która pozwoli na stabilne wsparcie Ukrainy, co może otworzyć nowe możliwości dla polskich przedsiębiorstw w zakresie odbudowy i inwestycji na rynku ukraińskim. Musimy o to zadbać, bo dzięki temu polskie firmy mogą zaangażować się w projekty infrastrukturalne, energetyczne czy technologiczne, korzystając z unijnych instrumentów finansowych przeznaczonych na pomoc dla Ukrainy.
Kolejnym istotnym obszarem jest bezpieczeństwo energetyczne, które też będzie ważnym elementem polskiej prezydencji. Dla biznesu oznacza to możliwość uczestnictwa w projektach związanych z transformacją energetyczną, rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz poprawą efektywności energetycznej. Jako kraj mamy w tej kwestii bardzo dużo do zrobienia. Polskie firmy są na to gotowe. Wspólne działania i zaangażowanie przy pomocy unijnych funduszy przeznaczonych na te cele pozwolą na zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności w sektorze energetycznym. To powinno być we wspólnym interesie nas wszystkich.
Właśnie dlatego podniesienie konkurencyjności polskiej, ale i europejskiej gospodarki to kolejny priorytet polskiej prezydencji. To o co od dawna postuluje BCC, to zniesienie nadmiernych regulacji prawnych w obrocie handlowym oraz uproszczenia procedur dla firm. Przedsiębiorcy liczą na realne działania, które wyjdą temu naprzeciw. Jest to ważne, bo dla polskiego biznesu oznacza szansę na łatwiejszy dostęp do rynków unijnych, redukcję biurokracji oraz stworzenie bardziej sprzyjających warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Polska musi uświadamiać całej wspólnocie, że świat się zmienia, a Europa jeśli chce być ciągle pierwszoplanowym graczem, musi być organizmem sprawnym i otwartym na zmiany, w którym biznes odpowiedzialny za wzrost gospodarczy ma przestrzeń do działania, a nie jest stopowany nadmiernymi regulacjami.
W obliczu tych wyzwań zacieśnienie współpracy między sektorem prywatnym a administracją publiczną jest kluczowe. Tylko w ten sposób będzie można w pełni wykorzystać potencjał polskiej prezydencji. Regularny dialog pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb przedsiębiorców oraz skuteczniejsze reprezentowanie ich interesów na forum unijnym. Właśnie dlatego przedstawiamy nasze postulaty dotyczące prezydencji, podkreślając znaczenie konkurencyjności, innowacyjności oraz zrównoważonego rozwoju. Polska Prezydencja to nasza wspólna sprawa, nasza wspólna szansa i nasza wspólna odpowiedzialność.
dr Jacek Goliszewski, prezes BCC