13 grudnia ZP BCC wystosował do Premiera PR wniosek o interwencję w sprawie zmian ustawy o systemie kaucyjnym, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa współpracy producentów napojów w opakowaniach objętych systemem z podmiotami reprezentującymi oraz przejrzystości systemu.
We wniosku zasygnalizowano kilka wadliwych rozwiązań obecnie przyjętego systemu kaucyjnego, który ma zacząć obowiązywać od października 2025 r.
Zdaniem autorów wniosku obecne regulacje przewidują wejście w życie rozwiązań nietransparentnych i krzywdzących polskich producentów napojów, którzy – nie mając wpływu na wynik selektywnej zbiórki odpadów – będą finansowali cały system. Rozwiązania te promują jednych, kosztem drugich, a wejście przepisów w obecnym brzmieniu, tj. bez kontroli państwa nad całym systemem, bez oparcia o państwowe systemy IT, za to polegający na oddaniu systemu w ręce prywatne, może doprowadzić do upadłości wielu przedsiębiorstw z sektora MŚP.
Tymczasem można uniknąć błędów (np. popełnionych przez Niemicy w 2003 r. przy okazji wprowadzenia systemu zbiórki opartego na zasadzie odpowiedzialności producenta i zapobiec fali bankructw polskich firm. W celu zapewnienia lepszej ochrony interesów producentów napojów w opakowaniach objętych systemem i wprowadzających opakowania na napoje do obrotu potrzebne są pilne zmiany legislacyjne. Wprowadzone Nowelą przepisy budzą poważne obawy w zakresie bezpieczeństwa współpracy z podmiotami reprezentującymi oraz przejrzystości systemu. Przepisy te w obecnym brzmieniu stworzą system podatny na korupcję i łapówkarstwo. We wniosku zaprezentowano szczegółowe uzasadnienie oraz rekomendacje zmian.