Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie wniosku prezydenta dotyczącego ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS, tym razem do środy, 14 listopada. Business Centre Club, jeszcze na etapie procedowania projektu ustawy, negatywnie ocenił wprowadzane nią zmiany. Z badania ankietowego BCC, przeprowadzonego w listopadzie br. wśród firm członkowskich, wynika że 9 na 10 przedsiębiorców uważa iż zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS negatywnie wpłynie na polską gospodarkę.
Uchwalona przez Parlament w grudniu ub. roku ustawa dot. zniesienia limitu składek na ZUS osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę zakłada, że osoby zarabiające rocznie powyżej 30-krotności średniej pensji będą płacić składki przez cały rok (dziś przestają je płacić po przekroczeniu w danym roku pułapu 30-krotności średniej pensji – w 2018 r. jest to kwota 133,3 tys. zł).
– Likwidacja tzw. 30-krotności o-zusowania oznaczać będzie objęcie składkami na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pełnego wynagrodzenia jako podstawy wymiaru. Wejście ustawy w życie oznacza podniesienie kosztów zatrudnienia dla firm o ponad 1 mld zł rocznie w najbliższych 10 latach. Jest to nie do zaakceptowania – mówi Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. – Zwłaszcza w kontekście wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych [na co zwracają uwagę przedsiębiorcy w badaniu ankietowym BCC], które będą istotnym, dodatkowym obciążeniem dla firm. Także obecnej sytuacji na rynku pracy i braku pracowników wynikającego m.in. z obniżenia wieku emerytalnego i zmian demograficznych w Polsce. Rekomendujemy odstąpienie od tych niekorzystnych dla gospodarki zmian i utrzymanie progu 30-krotności – dodaje.
Więcej informacji w załączeniu 2018.11.13 Przedsiębiorcy o zniesieniu limitu 30-krotności składek ZUS
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl