Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych. Klauzula powrotu do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) zostanie wydłużona na 2022 r.
Stabilizująca Reguła Wydatkowa to zasada, która ma na celu ograniczenie wzrostu zadłużania się państwa. Po przekroczeniu pewnego pułapu nowe wydatki trzeba równoważyć dochodami. Takie ograniczenia, zawarte w SRW, ale także w progach konstytucyjnych, zostały wprowadzone po to, aby Polska nie wpadła w pułapkę zadłużenia, np. poprzez długookresowe zaciąganie pożyczek na tzw. „niezbędne” wydatki. I nie podzieliła np. losu Grecji.
Decyzję o zawieszeniu działania SRW można było uznać za uzasadnioną w latach 2020-21, kiedy mieliśmy do czynienia z sytuacją kryzysową, wywołaną pandemią i nie wiadomo było, jak głęboko kryzys uderzy w gospodarkę. Słabsze uzasadnienie dotyczy jednak roku 2022, kiedy mamy mieć silne odbicie w górę tempa wzrostu gospodarczego.
Rząd otwarcie przyznaje, że wiele pieniędzy „przepychanych” było i jest nadal przez fundusze celowe. Stosowanie tej sztucznej, i sprzecznej z unijnymi regułami, polskiej metodologii liczenia długu publicznego; pozwoliło również uniknąć przekraczania konstytucyjnego progu zadłużenia 60% PKB.
BCC domaga się nie tylko permanentnego powrotu Stabilizującej Reguły Wydatkowej, jeśli nie w roku 2022 to od 2023, ale także korekty ustawy o finansach publicznych, polegającej na zastąpieniu polskiej metody liczenia deficytu i długu publicznego metodą UE.
Wzrost gospodarczy w 2020 r. był oparty przede wszystkim na eksporcie i w latach 2021-2022 ma być oparty na konsumpcji krajowej, a nie na wydatkach inwestycyjnych. Aby te wzrosły nie należy „bezkarnie” zwiększać zadłużenia państwa. Należy przede wszystkim, stworzyć sprzyjające inwestycjom prywatnym otoczenie prawne.
Przedłużenie zawieszenia Stabilizującej Reguły Wydatkowej w 2022 r. – komentarz BCC
Kontakt:
Witold Michałek
wiceprezes BCC
ekspert BCC ds. makroekonomii, legislacji i lobbingu
tel. 605 426 959
e-mail: witold.michalek@bcc.org.pl
prof. Stanisław Gomułka
główny ekonomista BCC
minister finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
członek Narodowej Rady Rozwoju
tel. 609 55 65 06
e-mail: stanislaw.gomulka@bcc.org.pl