Sejmowa podkomisja nadzwyczajna przyjęła z poprawkami projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wprowadzone przez podkomisję zmiany mają na celu uszczelnienie i zabezpieczenie przyszłego systemu kaucyjnego dla opakowań na napoje.
W Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. W posiedzeniu udział wzięli pani Anita Sowińska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele organizacji zainteresowanych wdrożeniem w Polsce systemu kaucyjnego dla opakowań na napoje. Business Centre Club reprezentował Krzysztof Hornicki ekspert BCC ds. ochrony środowiska, przewodniczący Komisji BCC ds. Gospodarki Odpadami.
Podkomisja przyjęła projekt ustawy, wprowadzając w jego treści niezbędne poprawki mające na celu uszczelnienie i zabezpieczenie przyszłego systemu kaucyjnego dla opakowań na napoje.
Pozytywnie oceniam poprawki do projektu ustawy, wprowadzone przez podkomisję sejmową – powiedział po zakończeniu posiedzenia ekspert BCC, Krzysztof Hornicki.
Potwierdzone zostało wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych, a także zapewnienie prawidłowego obiegu kaucji w systemie, czyli pobieranie jej na każdym etapie dystrybucji napojów w opakowaniach. Bardzo korzystne jest także zaplanowanie trzymiesięcznego okresu przejściowego, podczas którego przedsiębiorcy będą mogli legalnie wprowadzić do obrotu wyprodukowane wcześniej napoje w opakowaniach, stanowiące ich zapasy i stany magazynowe – dodał Hornicki.
System kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce od dnia 1 października 2025 roku i obejmie następujące rodzaje opakowań:
- butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów
- puszki metalowe jednorazowego użytku na napoje o pojemności do 1 litra
- butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 litra
Jednostki handlu detalicznego i hurtowego o powierzchni sprzedaży powyżej 200 m2 będą zobowiązane do pobierania kaucji od konsumentów oraz do przyjmowania opakowań po napojach i zwrotu pobranej kaucji.
Sklepy i hurtownie o powierzchni sprzedaży nie większej niż 200 m2 także będą musiały pobierać kaucję od konsumentów, natomiast zbieranie opróżnionych opakowań oraz zwrot kaucji będą dla nich dobrowolne.