3 grudnia dr Łukasz Bernatowicz, prezes ZP BCC wystosował apel – w imieniu Business Centre Club oraz środowiska przedsiębiorców z branży farmaceutycznej – do Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny o wprowadzenie systemowego mechanizmu automatycznego wstrzymywania wykonalności decyzji o cofnięciu zezwoleń na prowadzenie aptek, na podstawie art. 61 § 2 pkt 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (PPSA).
W apelu nakreślił kluczowe problemy:
1. Natychmiastowość decyzji GIF bez rzetelnej analizy Decyzje cofnięcia zezwoleń przez GIF są podejmowane w trybie natychmiastowym, co budzi poważne wątpliwości co do rzetelności analiz dokumentacji. Wiele decyzji zapada w dniu wpłynięcia dokumentów przedsiębiorców, równocześnie seryjnie odrzucając wnioski o przystąpienie organizacji społecznych do postępowania oraz również wydawania decyzji cofającej zezwolenia tego samego dnia. Rodzi to uzasadnione obawy, że dokumentacja i wnioski składane przez przedsiębiorców nie są analizowane w sposób rzetelny i szczegółowy. Takie praktyki mogą prowadzić do naruszenia zasad sprawiedliwości proceduralnej, a także wzbudzają poważne wątpliwości co do zgodności tych działań z zasadami państwa prawa.
2. Zasady równego traktowania Istnieją uzasadnione obawy, że działania GIF w sposób nieproporcjonalny dotykają indywidulane podmioty, wzmacniając jednocześnie pozycję lobby farmaceutycznego. Taka sytuacja prowadzi do bezprawnego ograniczenia konkurencji i wzrostu cen leków, co finalnie odbija się na dostępie pacjentów do leczenia.
Dr Bernatowicz podkreślił, że decyzje cofające zezwolenia wydawane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) w trybie natychmiastowym wywołują poważne konsekwencje gospodarcze i społeczne. Obecna praktyka uniemożliwia przedsiębiorcom skuteczne dochodzenie swoich praw przed sądami administracyjnym, co prowadzi do:
1. Upadłości firm i znaczące ograniczenia dostępu pacjentów do leków, szczególnie na obszarach o ograniczonej dostępności usług farmaceutycznych.
2. Naruszenia zasad równego traktowania podmiotów na rynku, przy jednoczesnym wzmocnieniu pozycji lobby farmaceutycznego.
3. Podwyższenia kosztów społecznych i gospodarczych, wynikających z potencjalnych odszkodowań za niesłuszne cofanie zezwoleń.
Wprowadzenie systemowego wstrzymania wykonalności decyzji do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd administracyjny umożliwi:
· Ochronę interesów pacjentów poprzez zapewnienie ciągłości dostępu do leków.
· Utrzymanie stabilności rynku farmaceutycznego, dając przedsiębiorcom szansę na obronę swoich praw przed niezawisłym sądem.
· Zmniejszenie ryzyka odpowiedzialności państwa za ewentualne błędy administracyjne.