Loża Warszawska zaprosiła na drugą część spotkania z prof. Stanisławem Gomułką, głównym ekonomistą BCC, ministrem finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC. Spotkanie było poświęcone sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie: bieżącej i perspektywicznej.
Prof. Stanisław Gomułka mówił o problemach związanych z gospodarką w wymiarze światowym, europejskim i polskim. Jak zaznaczył, obszarem ostatnio mocno recesyjnym w Europie są Ukraina i Rosja. Na Ukrainie PKB w ostatnim roku spadło o 10%, w tym roku można założyć podobny spadek. Poza tym odnotowuje się tam silną dewaluację waluty – hrywny i rubla. Konsekwencje tego, to silne ograniczenie importu i wzrost eksportu, co ostatecznie powinno jednak stymulować rozwój przemysłu.
Z kolei w niektórych krajach strefy euro nastąpiło pewne odbicie (np. w Grecji czy Irlandii). Prof. Gomułka zwrócił tu uwagę na zjawisko pułapki średniego wzrostu, w która wpadły Portugalia, Grecja czy Włochy. Przykładem kraju, który osiągnął największy sukces gospodarczy jest Szwecja.
Główny ekonomista BCC przypomniał też o kryzysie w strefie euro z lat 2007-2008, którego ślady można jeszcze odnaleźć w sektorze bankowym.
Znaki zapytania, jak mówił prof. Gomułka, dotyczą Chin. Duży udział w dochodzie mają tam przemysł i budownictwo, a nie usługi, ale udział tych ostatnich musi rosnąć. Stąd m.in. pytanie czy Chiny nie wpadną w pułapkę średniego wzrostu.
Polska ma szereg problemów, które należałoby rozwiązać, by podtrzymać tempo wzrostu gospodarczego na poziomie ok. 4% rocznie. Czynnikami ograniczającymi rozwój naszej gospodarki są m.in: niskie oszczędności krajowe i przez to niskie inwestycje krajowe powiązane z dużym deficytem budżetowym oraz niska aktywność zawodowa Polaków.
Spotkanie odbyło się w siedzibie Business Centre Club w Warszawie.