Najczęstsze pytania o wycenę przedsiębiorstw

16.10.2024

Mateusz Laska, prezes Corporate Mind, postanowił odpowiedzieć na Państwa najczęstsze pytania dotyczące ważnej kwestii wyceny przedsiębiorstwa. Zobaczmy, o co zwykle pytają osoby zainteresowane wyceną firmy i – przede wszystkim – jak wyglądają odpowiedzi na nurtujące pytania.

Kiedy wycenić firmę ?

Wycena przedsiębiorstwa przeprowadzana jest z różnych powodów, a jej główne cele zależą od specyfiki danej sytuacji. Najczęściej wyceniamy przedsiębiorstwa w przypadku:

  • Transakcji kupna – sprzedaży
  • Pozyskania kapitału
  • Przygotowania do sukcesji
  • Postępowań sądowych czy
  • Podziału majątku

Dzięki rzetelnej wycenie nasi Klienci mogą podejmować bardziej świadome decyzje finansowe, operacyjne oraz strategiczne.


Na czym polega wycena firmy?

Wycena firmy polega na określeniu jej wartości rynkowej. Wartość można określić różnymi metodami w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa i celu wyceny. W ogólnym podejściu mamy do dyspozycji metody dochodowe, które skupiają się na przyszłych dochodach firmy, porównawcze, które określają wartość poprzez porównanie do spółek giełdowych i majątkowe, dla których podstawą jest bilans firmy, czyli posiadany majątek.  

Celem wyceny jest dostarczenie informacji inwestorom, właścicielom lub potencjalnym nabywcom dotyczących wartości firmy. W naszej praktyce oprócz wyceny na potrzeby sprzedaży, często wykonujemy również wyceny na potrzeby przekształcenia, aportu albo spraw sądowych, bardzo często rozwodowych.  


Jak wygląda proces wyceny?

Na początku przeprowadzamy kilkunastominutową rozmowę z klientem – potrzebujemy poznać ogólną sytuację firmy, potrzeby związane z wyceną i przede wszystkim jej cel. Na tym etapie jesteśmy określić jakimi metodami można przedsiębiorstwo wycenić, udzielić odpowiedzi na wstępne pytania i określić ofertę cenową. Po akceptacji oferty podpisujemy umowę na wycenę, w razie potrzeby także NDA. Po tym etapie przesyłamy listę pytań i dokumentów do wyceny. Z naszej strony zobowiązujemy się dostarczyć wycenę w ciągu około 2 tygodni od daty dostarczenia dokumentów przez klienta. Z doświadczenia wiemy, że najdłużej zajmuje dostarczenie dokumentów księgowych, szczególnie jeżeli klient współpracuje z zewnętrznym biurem księgowym.

Po przesłaniu nam dokumentów zdarza się, że potrzebujemy rozszerzyć czy doprecyzować otrzymane dokumenty, wtedy kontaktujemy się z klientem bądź jego księgowością. Przed zakończeniem procesu przesyłamy draft raportu, aby klient upewnił się, że w raporcie zostały zawarte wszystkie informacje istotne dla celu wyceny z jego perspektywy. W razie potrzeby omówienia wyceny czy wyjaśnień, przeprowadzamy rozmowę online tak, żeby ewentualne pytania nie pozostały bez odpowiedzi. W razie uwag wprowadzamy poprawki do raportu i dostarczamy podpisany dokument.

Każdorazowo istnieje możliwość rozmowy z wyceniającym, nawet gdyby pytania pojawiły się już po zakończeniu procesu.

Ile trwa proces sporządzania wyceny przedsiębiorstwa?

Co do zasady przeprowadzenie wyceny przedsiębiorstwa trwa 2-4 tygodnie od momentu otrzymania niezbędnych dokumentów. Wstępny przedział wartości jesteśmy w stanie przedstawić w ciągu 1-2 tygodni. Wycena zawsze jest indywidualnym procesem, dostosowanym do spółki i potrzeb klienta. Wycena nieskomplikowanego przedsiębiorstwa może potrwać tydzień, a w przypadku rozbudowanej grupy kapitałowej możemy potrzebować 2-3 miesiące. Zawsze informujemy o terminie realizacji przy składaniu oferty.

Jaka jest cena takiej usługi?

W standardowym przypadku wyceny jednej spółki cena kształtuje się od 10 do 20 tysięcy złotych netto. Zakres jest szeroki i w dużej mierze zależy od przyjętej metody wyceny i stopnia skomplikowania przedsiębiorstwa. Jeżeli przeprowadzamy wycenę na podstawie dochodów i nie sporządzamy modelu finansowego, cena będzie kształtować się w okolicach 10 tys. netto. W przypadku metody majątkowej i konieczności określenia wartości rynkowej ponad dwustu środków trwałych, cena będzie kształtować się w okolicach 25 tys. złotych.

Jako niestandardowy przypadek pod kątem ceny rozpatrujemy np. wycenę całej grupy kapitałowej. W takim wypadku przed złożeniem oferty analizujemy powiązania pomiędzy spółkami, sprawozdania finansowe, bierzemy pod uwagę ilość spółek do wyceny, właściwe dla nich metody wyceny. W tym wypadku cena może wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jakie dane są potrzebne do sporządzenia wyceny?

Im bardziej szczegółowymi danymi dysponujemy, tym bardziej precyzyjnie jesteśmy w stanie określić wartość przedsiębiorstwa. Zestaw potrzebnych dokumentów zależy też od metody wyceny. Przy metodzie dochodowej procujemy na Rachunku Zysków i Strat, w przypadku metody majątkowej – na bilansie.

Najczęściej wymaganymi dokumentami są:

  • Sprawozdania finansowe z ostatnich lat
  • Dane księgowe na moment wyceny, np. ewidencja środków trwałych
  • Plany oraz prognozy spółki
  • Opis modelu biznesowego spółki oraz branży lub niszy, w której działa spółka

 

Zdarza się, że w przypadku bardziej skomplikowanych przedsiębiorstw prosimy o dane kontaktowe do księgowości, abyśmy mogli zadawać pytania bezpośrednio i jak najbardziej efektywnie.

Na ile zostanie wycenione przedsiębiorstwo?

Dokładną wycenę przedstawiamy po szczegółowym zapoznaniu się z otrzymanymi dokumentami oraz przeprowadzeniu procesu wyceny. Niemniej jednak już po pierwszych rozmowach oraz wstępnych dokumentach jesteśmy w stanie potwierdzić szacunki co do wartości albo określić wartości graniczne, w których wycena będzie się kształtować.

Co w przypadku, kiedy firma bądź przypadek klienta jest skomplikowany?

Zawsze upewniamy się, że Spółka dostarczyła wszystkie potrzebne nam dokumenty i wyjaśnienia. W przypadku skomplikowanych modeli biznesowych bądź wymagającego celu wyceny, jakim np. jest sprawa rozwodowa, przeprowadzamy dodatkowe konsultacje z klientem. Potrzebujemy dogłębnie zrozumieć zależności w firmie, jej model biznesowy, często plany na przyszłość. W takim wypadku prawdopodobne jest, że wyceniający będzie musiał przeprowadzić rozmowę bądź kilka rozmów online z klientem. Przeprowadzamy je możliwie jak najbardziej efektywnie, a o potrzebnym czasie do omówienia wszystkich kwestii informujemy przy ustalaniu spotkania.

Czy przeprowadzacie tylko wyceny firm?

Wycena firm jest naszą bazą, ale specjalizujemy się również w modelowaniu finansowym oraz wycenie wartości niematerialnych i prawnych. Wszystkie te elementy są ze sobą bezpośrednio powiązane. Stworzenie modelu finansowego może być potrzebne do przeprowadzenia wyceny. Wartości niematerialne i prawne, które wyceniamy najczęściej to znaki towarowe, bazy klientów i oprogramowania. Klienci bardzo często potrzebują wyceny tych składników majątku na potrzeby aportu czy optymalizacji podatkowej. Sam proces wyceny WNIP czy modelowania przeprowadzany jest w bardzo podobny sposób do wyceny firm. Różni się zakres potrzebnych nam danych i informacji. Nie zmienia się nasze indywidualne podejście do każdej sprawy.

Mateusz Laska, prezes Corporate Mind

 

 

 

 

 

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL