List przewodniczącego Zespołu Problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego i wiceprezesa Business Centre Club – Zbigniewa Żurka, do przewodniczącego Trójstronnej Komisji – ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz pozostałych wiceprzewodniczących TK – liderów organizacji pracodawców i związków zawodowych, z prośbą o pilne podjęcie możliwych działań, mających na celu jak najszybsze powołanie Rady Dialogu Społecznego.
Szanowni Państwo,
Jako Przewodniczący Zespołu Problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego zwracam się do Państwa o pilne podjęcie możliwych działań, mających na celu jak najszybsze powołanie Rady Dialogu Społecznego.
Po wielu miesiącach kryzysu w instytucjonalnym dialogu społecznym udało się doprowadzić do przyjęcia nowych zasad prowadzenia dialogu społecznego w Polsce, opisanych w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Nie traćmy czasu i, zgodnie z ustawą, podejmujmy szybkie działania.
Należy bezzwłocznie wprowadzać w życie zapisy ustawy o RDS. Inaczej spotkamy się z zarzutem, że, mając wszystkie prawne narzędzia, marnujemy czas. Nie będzie wytłumaczeniem, że prowadzimy “przygotowawcze prace techniczne”. Wytłumaczeniem nie będzie również argument zbliżających się wyborów i zmiany rządu.
Pilnych działań oczekują tak członkowie naszych organizacji jak przedstawiciele innych środowisk. Słychać to było dobitnie podczas konferencji, zorganizowanej przez BCC 21 września 2015, poświęconej nowej ustawie o RDS, także podczas ostatniego posiedzenia Zespołu TK ds. rozwoju dialogu społecznego, które odbyło się 18 września 2015. Jednoznacznie za przyspieszeniem działań opowiedzieli się Kanclerze Lóż Regionalnych Business Centre Club.
Proponuję, aby najpóźniej w dniu 7 października 2015 (o ile nie udałoby się uzgodnić działań korespondencyjnie), podczas spotkania Przewodniczącego TK i Szefów reprezentatywnych organizacji – wystąpili Państwo z wnioskiem do Prezydenta RP o jak najszybsze powołanie Rady Dialogu Społecznego. Co oczywiste, równolegle należy wykonać wszystkie niezbędne czynności formalne jak przekazanie list przedstawicieli organizacji oraz strony rządowej z nazwiskami przyszłych członków RDS.
Licząc na przychylne przyjęcie powyższych wniosków, pozostaję,
Z poważaniem,
Zbigniew Żurek
Przewodniczący Zespołu Problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego