15 lipca w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. Podczas spotkania poruszono kwestie związane z projektem budżetu państwa na rok 2025, wysokością wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej i waloryzacją płacy minimalnej w 2025 roku.
W posiedzeniu RDS uczestniczyli przedstawiciele BCC: dr Grażyna Majcher-Magdziak – ekspertka BCC ds. przekształceń własnościowych, Witold Michałek – wiceprezes BCC, ekspert ds. gospodarki, legislacji i lobbingu, Radosław Płonka – ekspert BCC ds. prawa gospodarczego, Zbigniew Żurek – wiceprezes BCC, ekspert ds. rynku pracy i dialogu społecznego, a także przedstawiciele strony rządowej i związków zawodowych.
Spotkanie poprowadziła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Podczas spotkania BCC potrzymał potrzebę regionalizacji minimalnego wynagrodzenia, zaproponował, aby wskaźnik wzrostu funduszu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej został ukształtowany w 2025 r. na poziomie 7,9%, natomiast w kwestii waloryzacji emerytur i rent postulował, aby wskaźnik ten został ukształtowany zgodnie z gwarancją określoną w art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, tj. w oparciu o dynamikę wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Z powodu braku kworum podczas posiedzenia nie doszło do zaplanowanego głosowania nad uchwałą powołującą Zespół problemowy ds. Prezydencji Rzeczypospolitej w Radzie UE. Nastąpi to w najbliższym czasie.
Relacje z poprzednich posiedzeń RDS >>
Kontakt ws. Rady Dialogu Społecznego: Łukasz Bernatowicz, Prezes ZP BCC