Odbyło się spotkanie członków Loży Gdańskiej nawiązujące do tematyki kolejnej edycji konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy, organizowanego we współpracy BCC z Ministerstwem Finansów. W świetle nowej ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, Loża Gdańska zorganizowała spotkanie z dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Tomaszem Słaboszowskim.
Celem było podjęcie bieżących tematów związanych z działalnością KAS i tych dotyczących realizacji nowej ustawy, która wprowadzona 1 marca br. łączy zadania sprawowane dotychczas przez administrację podatkową, celną i kontrolę skarbową. Mówiono o wspólnych interesach środowiska przedsiębiorców i Ministerstwa Finansów, czyli potrzebie uzyskiwania podatków w należytej wysokości. Zapewnienie państwu odpowiedniego utrzymania, przy jednoczesnym nie narażaniu sumiennego podatnika na nieuzasadnione kary i restrykcje jest celem, do którego należy dążyć.
Dyrektor Słaboszowski przedstawił główne założenia dotyczące ujednolicenia zarządzania aparatem celno-skarbowym, wskazując przedmiot działalności oraz kompetencje nowych jednostek. Przybliżył także specyfikę regionu pomorskiego w aspekcie celno-skarbowym.
Z uwagi na zasięg terytorialny, który obejmuje Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku, spotkanie szczególnie ważne było dla członków Loży Gdańskiej z branży morskiej, takich jak Damen Shipyards Gdynia SA, Remontowa Holding SA czy Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA. Porty morskie Trójmiasta obsługują ok. 98% transportu kontenerowego drogą morską, w których generowane jest ok. 40% całości wpływów ceł w Polsce.
Przedsiębiorcy skorzystali z możliwości przedstawienia dyrektorowi Izby konkretnych problemów z życia firm. Prezes Grzegorz Słupski z firmy Argo SA poruszył kwestię wydłużonego okresu oczekiwania na indywidualną interpretację podatkową, zaś prezes Andrzej Denz z Damen Shipyards Gdynia SA poszukiwał odpowiedzi na pytanie o metody weryfikacji rzetelnej działalności gospodarczej oraz sugerował potrzebę zatrudnienia ekspertów branżowych w instytucjach celno-skarbowych. Wiceprezes firmy Drutex SA Karolina Dobranowska poruszyła temat ochrony danych przekazywanych przez firmy do KAS i urzędów skarbowych, w aspekcie ich należytej kontroli. Pozostałe pytania dotyczyły m.in. odwrotnego opodatkowania w budownictwie czy różnicy między wynikiem, a protokołem kontrolnym po kontroli skarbowej.
W spotkaniu wziął udział również zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej
w Gdańsku Rafał Szramka, a także naczelnicy urzędów skarbowych z Pomorza, których urzędy wyróżnione zostały w XV edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”.