Bcc Kobiety

BCC KOBIETY - PRAWDZIWE HISTORIE

poznaj nasze bohaterki i ich historie

Joanna Szyman

Jak filozofka spotkała roboty chirurgiczne i tworzy etyczny biznes, który się opłaca

Filozofia to był mój zdecydowanie pierwszy wybór i jak najbardziej świadoma decyzja. Kierowała mną bardzo silna ciekawość świata, miałam rozległe zainteresowania, a zarazem był we mnie opór przed podążaniem wytyczonymi ścieżkami. Chciałam poznać odpowiedzi na pytania dotyczące natury ludzkiej. Z perspektywy czasu jedynie utwierdzam się w przekonaniu, że wybór był bardzo trafny, bowiem studia filozoficzne były multidyscyplinarne, atmosfera wydziału okazała się kameralna, bardzo przyjazna. Mobilizowała do aktywności, poszukiwania, kreatywności, ale także krytycznej oceny danych i otaczającej nas rzeczywistości. Było to wspaniałe, bardzo cenne doświadczenie, które mocno wpłynęło na moją drogę życiową.

Całe studia były niezwykle ciekawe i inspirujące. Na wydziale filozofii zachodziły wówczas zmiany, m.in. w ramach kierunku wyodrębnionych zostało kilka specjalizacji. Dwie z nich w szczególny sposób wpłynęły na moje dalsze zainteresowania. Można powiedzieć, że obie z nich znajdowały się w nurcie tzw. filo-zofii praktycznej. Interesowały mnie kwestie związane z rolą człowieka w świecie, zjawiska społeczne, zmiany cywilizacyjne, rozwój technologii. W ramach specjalizacji z zakresu etyki zajęłam się etyką biznesu, którym to obszarem zajęłam się również w mojej pracy magisterskiej. Podjęłam w niej próbę uzasadnienia etyki biznesu. Niezmiennie uważam, że doskonałość w biznesie polega na takim kierowaniu interesami przedsiębiorstw, by nie tylko uzyskać atrakcyjny wynik ekonomiczny, lecz także dokonać tego w sposób etyczny, zgodny z dobrą praktyką. Biznes bowiem to nie tylko dziedzina służąca pomnażaniu zysku. Biznes jest także dziedziną samorealizacji człowieka, częścią kultury.

Zarządzam przedsiębiorstwami od ponad 15 lat. We wszystkich, które budowałam i rozwijałam, etyka i dobre praktyki zajmowały istotne miejsce. Szpital, którym dziś zarządzam, również realizuje strategię zrównoważonego rozwoju. Uwzględniamy etyczny wymiar zasad zarządzania organizacją, która bierze na siebie odpowiedzialność wobec tych, na których wpływa nasza działalność oraz tych, którzy wpływa-ją na nią – wobec naszych pacjentów, pracowników, inwestorów, dostawców, otoczenia społecznego, a także środowiska naturalnego. Mogę zatem powiedzieć z pełnym przekonaniem, że specjalizacja z etyki zdeterminowała mój własny styl, w jakim działam, oraz w jakim działają zarządzane przeze mnie firmy.

Niezwykle ważna na studiach okazała się także dla mnie specjalizacja epistemologiczno-kognitywna. Poświęciliśmy się badaniu procesów poznawczych i wyjaśnianiu znajdujących się u ich podłoża mechanizmów. Dotyczyło to zarówno ludzkich systemów poznawczych, jak i systemów sztucznych. Spotykaliśmy się w interdyscyplinarnym środowisku. Tu też pojawiły się moje pierwsze fascynacje sztuczną inteligencją i robotyką.

Gdy tak wspominam swoje studia, przychodzą mi na myśl słowa Alberta Einsteina, że istota kształcenia w szkole wyższej nie polega na wpajaniu wiedzy faktograficznej, lecz na ćwiczeniu umysłu w dochodzeniu do tego, czego nie da się znaleźć w podręcznikach. Studia filozoficzne, poprzez swą wielodyscyplinarność, sprawiły, że miałam możliwość wybierania różnych ścieżek zawodowych, w rozwoju których pomagała mi umiejętność analitycznego i krytycznego myślenia, rozumienie mechanizmów poznawczych, mechanizmów działających w relacjach społecznych oraz kreatywność i determinacja w poszukiwaniu niestandardowych rozwiązań problemów.

W 2019 roku, po odejściu z korporacji, stworzyłam wraz z przyjaciółkami Grupę NEO Hospital prowadzącą jednen z najbardziej innowacyjnych, efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Placówka posiada status szpitala klinicznego. NEO Hospital oferuje personalizowaną i innowacyjną opiekę medyczną m.in. w zakresie ginekologii, urologii i chirurgii onkologicznej. 98 procent zabiegów wykonujemy metodami małoinwazyjnymi, w tym laparoskopowo i z wykorzystaniem robotów chirurgicznych. Stworzyłyśmy unikalne w skali Polski Centrum Chirurgii Robotycznej wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Umiejętności. Te nasze wysiłki znajdują uznanie w Polsce i świecie.

Działalność szpitala i wysoka jakość świadczonych usług zyskała uznanie międzynarodowych organizacji takich jak International Bariatric Club – Oxford University, czy International Hospital Federation w kategorii American College of Healthcare Executives Excellence Award for Leadership and Manage-ment.

Ja największą satysfakcję zawodową znajduję jednak w działaniu, w procesie tworzenia, niejako w drodze, nie w samym celu. U celu jest zwykle przelotny uśmiech, gdyż zwykle jestem już zajęta pracą nad kolejnym wyzwaniem lub wręcz serią wyzwań. Dziś moje cele i marzenia koncentrują się w obszarach związanych z rozwojem i upowszechnieniem chirurgii robotycznej. Dlaczego? Ponieważ operacja wspomagana robotami pozwala chirurgom przeprowadzać operacje minimalnie inwazyjne z większą dokładnością i precyzją. W wyniku tych postępów chirurdzy mogą z powodzeniem wykonywać procedury, które wcześniej uważano za niemożliwe.

Nowoczesne technologie są coraz bardziej zintegrowane z medycyną, dlatego też tak ważne jest jak najszybsze dostosowanie i uruchomienie odpowiednio dużej liczby profesjonalnych szkoleń medycznych i chirurgicznych dla przyszłych lekarzy. Marzy nam się Tutaj przełom i on jest naszym kolejnym celem.

Wyzwanie, przed którym stoimy, polega na tym, że technologia ewoluuje w niezwykle szybkim tempie, a my w medycynie musimy być gotowi ją utrzymać, zarządzać i dzielić się nią, a przede wszystkim stosować ją w bezpieczny sposób, aby móc rzeczywiście pomagać pacjentom. W kontekście dynamicznie rozwijającej się robotyzacji chirurgii, nie unikniemy dyskusji o sztucznej inteligencji. Dzisiaj prawie każdy z nas ma swój chciany, czy niechciany profil elektroniczny, definiujący dokładnie nasze zachowania indywidualne, czy społeczne. To samo dzieje się ze zwiększająca się bazą danych badań diagnostycznych, gdzie zdjęcia radiologiczne, tomograficzne, dokumentacja badań mikroskopowych, dokumentacja zmian skórnych, endoskopowych i innych, jest gromadzona i analizowana przez programy samouczące się, a wszystko to celem postawienia diagnozy. Obecnie są to tylko programy pomocnicze. Ale wkrótce ich dokładność będzie znacznie lepsza od naszych, ludzkich, możliwości.

Prawdopodobnie następna granica chirurgii to integracja chirurgii cyfrowej, w tym sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistość, automatyzacja i miniaturyzacja urządzeń.

Roboty medyczne to nie tylko diagnostyka, rehabilitacja i terapia. To nie tylko robot da Vinci wykorzystywany w skomplikowanych zabiegach operacyjnych. Roboty są już wykorzystywane w logistyce medycznej i pielęgniarskiej, gdzie pomagają personelowi, wykonując proste zadania, np. transportowe czy dezynfekcję pomieszczeń.

W robotach chirurgicznych urzeka mnie również ich demokratyczny i równościowy charakter. Za konsolą robota chirurg i chirurżka mają takie same szanse na doskonałość. Jestem niezwykle dumna z naszego projektu edukacyjnego w zakresie chirurgii robotycznej, który udało się jej przygotować wspólnie z Fundacją Kobiety w Chirurgii. Wyrównuje on szanse w dostępie do nowoczesnych technologii, a zarazem promuje kulturę pracy w oparciu o wartości takie, jak szacunek, zaufanie i rozwój kompetencji. To bardzo dobry i ważny krok, nie tylko dla medycyny w ogóle, ale w szczególności dla pacjentów. Ta wizja jest dla mnie bardzo ekscytująca i inspiruje mnie i mój zespół do pracy.

Chcesz podzielić się własną historią?
Bądź wsparciem i inspiracją. Zapraszamy do kontaktu:

Klaudia Wiśniewska

(+48) 731733144
klaudia.wisniewska@bcc.pl
02.06.2022
COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL