Uchodźcy z Ukrainy poza wsparciem w postaci miejsca do zamieszkania, pomocy medycznej i socjalnej potrzebują również miejsc pracy. Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy, zgłoś swoją ofertę pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy (lista teleadresowa urzędów https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu) lub poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl
Pamiętaj, aby w uwagach oferty dodać komentarz, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy.
Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii tel. 19524.
W celu zgłoszenia oferty pracy przygotuj następujące informacje:
- nazwę firmy, adres, numer telefonu, numer identyfikacji podatkowej,
- nazwę stanowiska pracy, liczbę wolnych miejsc pracy w ramach stanowiska z uwzględnieniem
- liczby wolnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych,
- ogólny zakres obowiązków,
- miejsce wykonywania pracy,
- rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy,
- wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto,
- datę rozpoczęcia pracy, informację o systemie i rozkładzie czasu pracy, system wynagradzania, wymiar czasu pracy i okres zatrudnienia w przypadku pracy na podstawie umowy o pracę albo okres wykonywania umowy w przypadku umowy cywilnoprawnej,
- jakie są oczekiwania wobec kandydatów do pracy, w tym: poziom wykształcenia, umiejętności, uprawnienia, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych z określeniem poziomu ich znajomości.
Aby zwiększyć dostępność oferty pracy dla obywateli Ukrainy, poproś urząd pracy o przetłumaczenie oferty na język ukraiński. Twoja oferta zostanie wprowadzona do systemu teleinformatycznego urzędów pracy i upowszechniona w Centralnej Bazie Ofert Pracy – https://oferty.praca.gov.pl (w tym w języku ukraińskim).
Pracodawco pamiętaj!
- Na chwilę obecną, aby zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy, musisz uzyskać dla niego jeden z dokumentów tj. zezwolenie na pracę lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy.
- Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy możesz uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w terminie 7 dni na okres do 24 miesięcy.
- Zezwolenie na pracę sezonową możesz uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w terminie 7 dni na okres do 9 miesięcy w wybranych podklasach sekcji PKD Rolnictwo oraz związanych z turystyka i gastronomią.
- Zezwolenie na pracę możesz uzyskać u właściwego Wojewody w terminie ok. 30 dni na okres do 3 lat.
- Pamiętaj, by sprawdzić czy tytuł pobytowy uprawnia do pracy, jeśli ma się zezwolenie / oświadczenia. Paszport biometryczny (ruch bezwizowy) uprawnia do pracy, jeśli jest zezwolenie na pracę / oświadczenie / zwolnienie z obowiązku zezwolenia.