Pomysłodawcą i inwestorem Fabryki Przedsiębiorczości w Nowym Centrum Łodzi jest prof. dr hab. Adam Mariański, adwokat i doradca podatkowy, właściciel Mariański Group Kancelarii Prawno-Podatkowej.
Rewitalizacja Fabryki Przedsiębiorczości przy ulicy Wierzbowej w Łodzi będzie polegała na nadaniu temu miejscu nowego charakteru. Zostanie nią objęty nie tylko sam budynek ale i tereny wokół niego. Głównym założeniem Projektu Fabryki Przedsiębiorczości jest stworzenie unikalnego na skalę całego kraju miejsca, w którym przedsiębiorca uzyska interdyscyplinarne wsparcie dla prowadzonego biznesu, począwszy od obsługi prawnej, podatkowej, księgowej, audytorskiej, notarialnej poprzez obsługę HR-ową, menadżerską, marketingową, wsparcie restrukturyzacyjne, pomoc w pozyskaniu finansowania, na doradztwie naukowym kończąc.
Oprócz podstawowej funkcji biznesowej, miejsce to również będzie pełniło różne inne funkcje: społeczne, kulturowe, edukacyjne. Planowane jest utworzenie w budynku Galerii Realizmu Magicznego, która w pełni odpowiada temu miejscu.
Rewitalizacja terenu wokół Fabryki Przedsiębiorczości ma objąć także nadanie obiektowi funkcji społecznych – planowane jest powstanie m.in. amfiteatru, który będzie miejscem różnego rodzaju eventów organizowanych przez Fabrykę dla społeczności.
Projekt Fabryki Przedsiębiorczości, jedynej zabytkowej fabryki w NCŁ, zakłada stworzenie Fundacji Łódź – Miasto Fabryk.
Planowana jest także organizacja cyklicznych wycieczek pt. „Szlakiem Łódzkich Fabryk”, których punktem startowym będzie Fabryka Przedsiębiorczości, a mieszcząca się w niej galeria – jednym z pierwszych odwiedzanych miejsc. Planowana jest szeroka współpraca z Uniwersytetem Łódzkim, innymi uczelniami oraz instytucjami naukowo-badawczymi regionu łódzkiego.
Fabryka Przedsiębiorczości jest pierwszym miejscem w NCŁ rewitalizowanym przez łódzkiego przedsiębiorcę.
W chwili obecnej projekt rewitalizacji Fabryki Przedsiębiorczości czeka na rozstrzygnięcie postępowania dotacyjnego. Zakładane jest, że pierwsze prace ruszą we wrześniu, październiku tego roku i zostaną zakończone po około 14. miesiącach od dnia rozpoczęcia. Szacunkowy koszt rewitalizacji to 12,5 mln zł.