Członkowie Loży Lubuskiej spotkali się w Hotelu FOR-REST. Gościem przedsiębiorców była Katarzyna Drożak, dyrektorka Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Uczestnikami spotkania byli także przedstawiciele instytucji świadczących usługi innowacyjne i badawczo-rozwoje. W odpowiedzi na duże zainteresowanie członków BCC i zaangażowanie Loży w prace Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Lubuskie – 2020 przedstawiono możliwości aplikowania o środki finansowe na inwestycje i projekty badawczo-rozwojowe. Zasady aplikowania omówiła Aleksandra Głazowska, ekspert ds. funduszy europejskich. Ich znajomość, w tym spełnienie kryteriów dostępu, jest istotne wobec zbliżających się konkursów dla przedsiębiorców. Zarówno dla sektora gospodarczego jak i naukowo-badawczego ważne jest współdziałanie i obranie właściwych kierunków w celu pozyskania środków na projekty innowacyjne wpisujące się w Inteligentne Specjalizacje Regionu. W czasie dyskusji i wystąpień omówiono najważniejsze problemy z jakimi borykają się przedsiębiorcy w zakresie realizacji projektów unijnych oraz aktualne zmiany i nowości w stosowaniu zasad konkurencyjności. Przedstawiono nowe zasady i płynące z tego konsekwencje dla obu sektorów.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego Park Naukowo-Przemysłowy przedstawiając ofertę parku jako wsparcie w działaniach innowacyjnych i badawczych dla przedsiębiorców, głównie w technologiach środowiskowych, a także dyrektor Naczelnej Organizacji Technicznej z Zielonej Góry, która wspiera innowacje technologiczne.
Przedsiębiorcy dyskutowali w jaki sposób sprostać wymaganiom konkursowym, jak pozyskać partnerów do projektu, jak spełnić kryteria, w tym wpisywać się w Inteligentne Specjalizacje Regionu, jaka powinna być skala innowacyjności w projektach. Najwięcej pytań dotyczyło sposobu, w jaki przedsiębiorcy mają spełnić zasadę konkurencyjności w wydatkowaniu środków publicznych w ramach dotacji.