Rok sportowych emocji

17.12.2021

W siedzibie Business Centre Club odbyło się przedświąteczne posiedzenie Komisji Sportu i Turystyki BCC, które prowadził przewodniczący mec. Tomasz Dauerman.

Zbliżający się koniec 2021 roku był okazją do podsumowania sportowych wydarzeń z udziałem polskich sportowców. Gośćmi specjalnymi spotkania byli: Marcin Nowak, Szef Polskiej Misji Olimpijskiej Tokio 2020 oraz Jerzy Engel, były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, który jako pierwszy został wywołany do wypowiedzi za sprawą piłkarskiego plebiscytu “Złota Piłka” i przyznawanej nagrody najlepszemu piłkarzowi mijającego roku przez redakcję France Football.

Temat gali okazał się najbardziej emocjonujący. Jerzy Engel zwrócił uwagę na to, że gdyby w plebiscycie głosowali tylko dziennikarze europejscy, to bez dwóch zdań złotą piłkę zdobyłby Robert Lewandowski. Jednak w głosowaniu udział biorą dziennikarze z całego świata. To ich opinie i głosy oddanych w głosowaniu na Lionela Messi, kapitana reprezentacji Argentyny, mogły mieć decydujący wpływ. Najprawdopodobniej zadecydowało także zwycięstwo Argentyny w najważniejszym i najbardziej popularnym turnieju Ameryki Południowej Copa America oraz fakt, że Messi został tam uznany za najlepszego piłkarza turnieju. Stąd też łatwo wyprowadzić wniosek, że dla ogólnej oceny przez dziennikarzy danego zawodnika liczą się nie tylko występy klubowe, ale także występy w reprezentacji danego kraju. I tutaj przechodząc do Euro 2020, można powiedzieć, że praktycznie na wszystkim zaważył pierwszy mecz ze Słowacją, jaki Polska przegrała 1:2 z przeciwnikiem, który był do pokonania. To zaważyło na morale i psychice oraz raczej pesymistycznym nastawieniu co do dalszej gry. Sytuację podbudował remis z Hiszpanią 1:1 przy stosunkowo niezłej grze, ale przegrana ze Szwecją 2:3 rozwiała nasze oczekiwania.

 

Odnośnie do naszego udziału w Mistrzostwach Świata w Katarze w 2022 r., świetnie udało się przewidzieć byłemu selekcjonerowi reprezentacji Jerzemu Engelowi przed losowaniem w Zurichu, że w barażach możemy trafić na Rosję. Tak też się stało. To lepiej niż mielibyśmy trafić na Włochy czy Portugalię. Jednak to jeszcze nie zwycięstwo. 24 marca 2022 r. na Łużnikach w Moskwie nie będzie łatwo, chociażby ze względu spodziewany niesamowity doping dla gospodarzy. Na trybunach z pewnością będą tłumy. Stadion mieści ponad 80 tys. widzów i prawdopodobnie żadne rygory czy ograniczenia covidowe nie będą brane pod uwagę. W przypadku wygranej będziemy musieli przejść jeszcze Szwecję lub Czechy, co też nie będzie łatwe Tyle że ewentualnie taki mecz gralibyśmy u siebie w kraju.

W trakcie dyskusji Mieczysław Balcerzak prezes zarządu Spółdzielni Budowlano- Mieszkaniowej “Radarowa” dopytywał trenera selekcjonera Jerzego Engela o nasze sukcesy z okresu Kazimierza Górskiego, o polską szkołę piłki nożnej. Jednak dzisiaj, przy tak dużej międzynarodowej wymianie zawodników, wymianie różnych strategii gry, różnych taktykach i kombinacjach w ustawieniach zawodników, trudno mówić o jakieś jednolitej szkole gry. Przy okazji trener selekcjoner reprezentacji Jerzy Engel wspomniał, że właśnie o tych sprawach miał zaszczyt rozmawiać podczas audiencji z Janem Pawłem II. Trener był pod wrażeniem, jak bardzo Papież interesuje się piłką nożną i jak dużą wiedzę ma o naszych piłkarzach włącznie ze znajomością imion i nazwisk zawodników grających w klubach i reprezentacji Polski.

W drugiej części dyskusji, po emocjach związanych z piłką nożną, przed trudnym zadaniem stanął dr Marcin Nowak, Szef Polskiej Misji Olimpijskiej, który mówił o mniej popularnych dyscyplinach sportu, ale świetnie dał sobie z tym radę, a pomogły mu w tym dobre wyniki polskich sportowców, którzy odnieśli w Tokio sukces. Zatem dla szerszego zainteresowania kibiców niekoniecznie musi to być popularna dyscyplina sportu może to być po prostu zawodnik, czasem mniej popularnej dyscypliny, ale który odnosi światowy sukces. Dr Marcin Nowak przede wszystkim podkreślał to, że Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 odbywały się w niezwykle rygorystycznych warunkach z powodu pandemii. Badania, analizy, testy, kontrole covidowe odbywały się przed wyjazdem, na lotnisku, po przylocie i praktycznie wielokrotnie w hotelach, w wiosce olimpijskiej itd. i trwały po wiele godzin. Na szczęście w naszej ekipie nie stwierdzone żadnego przypadku covidu. Olimpiada odbywała się w rygorystycznych warunkach sanitarnych, bez udziału kibiców. Nasi reprezentanci zdobyli w Japonii 14 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. Na pewno na gratulacje zasługują wszyscy nasi sportowcy, a na szczególne Anita Włodarczyk, która w rzucie młotem zdobyła już trzeci złoty medal olimpijski.

W imieniu Komisji Sportu i Turystyki BCC, zaproszonych gości: Jerzego Engela, selekcjonera reprezentacji Polski i dr. Marcina Nowaka, Szefa Polskiej Misji Olimpijskiej Tokio 2020 oraz wszystkich uczestników spotkania bardzo dziękujemy naszym sportowcom za wspaniałe wyniki w mijającym roku. Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2022 życzymy Wam dużo zdrowia, pomyślności i dalszych sukcesów w życiu osobistym i sporcie.

Andrzej Grzesiewicz

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL