W salach kopernikańskich olsztyńskiego zamku 3 października odbyła się Gala Przedsiębiorczości Loży Olsztyńskiej BCC. Gościem specjalnym był wicepremier Janusz Piechociński.
W Gali uczestniczyli: Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski, Gustaw Marek Brzezin, wicemarszałek, Anna Wasilewska, członek zarządu województwa; parlamentarzyści Warmii i Mazur, samorządowcy, starostowie, burmistrzowie (także zaprzyjaźnionych miast sąsiednich województw – Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza),wójtowie, radni, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji przedsiębiorców i związków zawodowych.
Galę prowadzili redaktorzy zaprzyjaźnionych mediów: Agnieszka Lipczyńska – Polskie Radio Olsztyn i Tomasz Szeremeta – TVP Olsztyn.
Na początku prowadzący przedstawili cele i założenia, które przyświecały organizacji uroczystości, powitali zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Wiesław Łubiński, kanclerz Loży Olsztyńskiej BCC.
W swoim wystąpieniu dokonał analizy obecnej sytuacji gospodarczej kraju; pytał kto jest dzisiaj patriotą, czy ten, co płaci podatki; trudzi się i buduje rzeczywistość w kraju, naraża się na niesprawiedliwe oceny, poddawany jest szykanom urzędów kontroli, nierzadko tracąc dorobek życia, a nawet wolność. Dzisiejszy kod kulturowy wprowadził kult firm zagranicznych, które wykorzystują sytuacje rynkowe i podatkowe, wprowadzają mechanizm marzeń o zatrudnieniu w korporacji zagranicznej, a nasz kraj sprowadzony jest do dostawcy rąk do pracy. Czy na tym polega patriotyzm gospodarczy? Dokonał prostej retrospekcji odwołując się do historii i kosynierów. To ci, co „ żywią i bronią” dostrzegli wagę zagrożenia kraju, chociaż sami nie stanowili w sensie militarnym wielkiej siły bojowej, chwycili za kosy – symbol zdesperowanych, i w pojedynczych potyczkach odnosili sukcesy. Podobnie dzisiejsi przedsiębiorcy, często zdesperowani wobec wyzwań nie tylko codzienności i przeciwności ze strony szeregu instytucji, walczą o byt tego kraju.
Kanclerz Loży Olsztyńskiej BCC dokonał również porównania i analogii do kosynierów, że małymi sukcesami można i trzeba dbać o los tego kraju, bo jak nie my to kto, jak nie dziś, to kiedy? Stąd pomysł nagrodzenia polskich przedsiębiorców, za ich niewdzięczną ciężką pracę, za zmagania dnia codziennego i patriotyzm gospodarczy, za odwagę i siłę.
W kolejnym punkcie prowadzący przedstawili kapitułę nagrody Loży Olsztyńskiej BCC – Kosyniera Przedsiębiorczości:
1.prof. Andrzej Buszko – WNE UWM Olsztyn
2.Jarosław Kowalski – dyrektor TVP Olsztyn
3.Krzysztof Skowroński – prezes Tewes-Klima
4.prof. Ryszard Walkowiak – WNE UWM Olsztyn
5. Waldemar Ziarek – Związek Piłsudczyków RP
Wiesław Łubiński – przewodniczący, Loża Olsztyńska BCC.
Nagrody otrzymali: Jarosław Goszczycki, właściciel piekarni Tyrolska, Eugeniusz Jaremko, przewodniczący Rady Nadzorczej IPB SA, Jan Szynaka, prezes Szynaka Meble sp. z o.o., Janusz Skowroński, prezes Tewes-Bis, Marek Karólewski, prezes WMSSE, Marian i Anna Stawarczyk, właściciele Przedsiębiorstwa Budowlanego „Mas-Bud”, Elżbieta Krasowska-Jaworska, prezes Warmińskiego Banku Spółdzielczego. Nagrodę Naczelnika Państwa wręczono Januszowi Piechocińskiemu.
Wyróżnieni zaprezentowali się zgromadzonym. Nie odbyło się bez wzruszeń i wyrazów wdzięczności dla pomysłodawców nagrody. Wicepremier Janusz Piechociński w swoim wystąpieniu podziękował za nagrodę, także nie krył wzruszenia.
Następnie wystąpiła „Kapela Jakubowa” z koncertem regionalnych piosenek na ludową nutę. W trakcie Gali odbył się także pokaz mody przygotowany przez Ilonę Kanclerz, znaną projektantkę mody i strojów okolicznościowych do inscenizacji filmowych i teatralnych.
Na koniec części oficjalnej można było zrobić pamiątkowe zdjęcie z wicepremierem.