Dolnośląski Salon Gospodarczy

02.02.2017
Posiedzenie kolejnego Dolnośląskiego Salonu Gospodarczego rozpoczął kanclerz Marek Woron. Mówił o znaczeniu i wartości klasy średniej. Podkreślał, że dopiero zaczęła się w Polsce tworzyć. Następnie przedstawił zaproszonych gości: rektorów wyższych uczelni, szefów organizacji gospodarczych, przedstawicieli władz samorządowych, działaczy społecznych, członków BCC.

 

Zwrócił uwagę na pogłębiające się uczucie niepewności, które wynika z szybkich, a nawet gwałtownych i trudnych do przewidzenia zmian, z którymi borykamy się w najbliższym otoczeniu (np. zmiany interpretacji przepisów przez ZUS), co zagraża stabilności lub istnieniu niewielkich firm. Także trudna do przewidzenia sytuacja polityczna w Polsce i na świecie nie nastraja przedsiębiorców optymistycznie.

Dalszą część spotkania poprowadził prof. Tadeusz Więckowski z Politechniki Wrocławskiej. Mówił o bogactwie Dolnego Śląska, zaprezentował krótki opis zmian ostatnich lat, w tworzeniu programu ponad podziałami i szukaniu własnej drogi rozwoju gospodarczego, wspieranego przez naukę. Zwrócił uwagę, że należy zachować równowagę rozwoju Wrocławia i Dolnego Śląska. Wskazał też pięć koncepcji, które zdaniem naukowców, warte są rozwijania. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Tadeusz Trziszka, rozwijał koncepcję „Zielonej Doliny” czyli Dolnego Śląska, jako producenta żywności najwyższej klasy. O jakości i sposobie pozyskiwania wody pitnej wypowiadał się Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii MPWiK SA. Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas przedstawił całość działań związanych z funkcjonowaniem Odry, także jako drogi wodnej. Przedstawiono także międzyuczelniany projekt wspierający rozwój miejsc pracy (informatyka automatyka, maszyny i obróbka oraz program wspierający surowce naturalne i ich przetwarzanie).

W czasie dyskusji prezes firmy Mangata Holding Leszek Jurasz mówił o konieczności zorganizowanej współpracy na rzecz przedstawionych pomysłów. Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Zbigniew Dynak wspomniał o funduszach europejskich i potrzebie ich skutecznego zagospodarowania. Poruszony został temat organizowania działów badawczych w polskich firmach. Usłyszeliśmy o kapitalnym projekcie – „Dolnośląska Dolina Innowacyjności”. Były głosy apelujące o myślenie strategiczne i długofalowe wśród rządzących.

Spotkanie zakończył kanclerz Woron, stwierdzając, że rozwój regionów to przyszłość nie tylko Europy, ale i świata.

Dolnośląski Salon Gospodarczy, fot. archiwum

Dolnośląski Salon Gospodarczy, fot. archiwum

Dolnośląski Salon Gospodarczy, fot. archiwum

Dolnośląski Salon Gospodarczy, fot. archiwum

Dolnośląski Salon Gospodarczy, fot. archiwum

Dolnośląski Salon Gospodarczy, fot. archiwum

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL