Zwrócił uwagę na pogłębiające się uczucie niepewności, które wynika z szybkich, a nawet gwałtownych i trudnych do przewidzenia zmian, z którymi borykamy się w najbliższym otoczeniu (np. zmiany interpretacji przepisów przez ZUS), co zagraża stabilności lub istnieniu niewielkich firm. Także trudna do przewidzenia sytuacja polityczna w Polsce i na świecie nie nastraja przedsiębiorców optymistycznie.
Dalszą część spotkania poprowadził prof. Tadeusz Więckowski z Politechniki Wrocławskiej. Mówił o bogactwie Dolnego Śląska, zaprezentował krótki opis zmian ostatnich lat, w tworzeniu programu ponad podziałami i szukaniu własnej drogi rozwoju gospodarczego, wspieranego przez naukę. Zwrócił uwagę, że należy zachować równowagę rozwoju Wrocławia i Dolnego Śląska. Wskazał też pięć koncepcji, które zdaniem naukowców, warte są rozwijania. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Tadeusz Trziszka, rozwijał koncepcję „Zielonej Doliny” czyli Dolnego Śląska, jako producenta żywności najwyższej klasy. O jakości i sposobie pozyskiwania wody pitnej wypowiadał się Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii MPWiK SA. Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas przedstawił całość działań związanych z funkcjonowaniem Odry, także jako drogi wodnej. Przedstawiono także międzyuczelniany projekt wspierający rozwój miejsc pracy (informatyka automatyka, maszyny i obróbka oraz program wspierający surowce naturalne i ich przetwarzanie).
W czasie dyskusji prezes firmy Mangata Holding Leszek Jurasz mówił o konieczności zorganizowanej współpracy na rzecz przedstawionych pomysłów. Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Zbigniew Dynak wspomniał o funduszach europejskich i potrzebie ich skutecznego zagospodarowania. Poruszony został temat organizowania działów badawczych w polskich firmach. Usłyszeliśmy o kapitalnym projekcie – „Dolnośląska Dolina Innowacyjności”. Były głosy apelujące o myślenie strategiczne i długofalowe wśród rządzących.
Spotkanie zakończył kanclerz Woron, stwierdzając, że rozwój regionów to przyszłość nie tylko Europy, ale i świata.