Członek BCC o gospodarce odpadami i śmieciami

16.12.2020

– W nowoczesnych systemach gospodarki odpadami kluczową kwestią jest segregacja na różne frakcje – energetyczną, plastik, papier, szkło, bio, kompost. Dopiero po dokładnej segregacji wkłada się do pieca frakcję energetyczną lub tzw. paliwo alternatywne z odpadów – uważa Grzegorz Jakubiec, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką”, Członek Business Centre Club.

Grzegorz Jakubiec proponuje rozwiązania dotyczące gospodarki odpadami, które są zbieżne ze stanowiskiem Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

– Do 2035 roku mamy przygotować recykling, by wagowo ponownie użyć minimum 65 proc. odpadów komunalnych. Warszawa powinna rozpocząć inwestycje od nowoczesnej instalacji do sortowania odpadów, a nie od ostatniego elementu systemu. Może spalanie frakcji energetycznej należałoby powierzyć dysponującej spalarnią „Czajce” i rozbudować istniejącą, a niekoniecznie budować nową za 2 miliardy złotych? Za te środki można by wybudować kilka nowoczesnych, laserowych instalacji do segregowania odpadów, gdzie śmieci dzieli się na poszczególne frakcje i później te frakcje wykorzystuje – część do kompostowania, część do ponownego wykorzystania, część do produkcji, na przykład materiałów budowlanych i innych. Zbieranie śmieci i ich palenie to najdroższa z możliwych metod pozbywania się odpadów – stwierdza Członek BCC.

Grzegorz Jakubiec, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką”

 

Zdaniem Grzegorza Jakubca najlepszy przykład w gospodarowaniu odpadami daje Białystok. – Tam mieszkańcy płacą za wywóz śmieci ponad trzykrotnie mniej niż warszawiacy. Ale tam funkcjonuje gminny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych, którego budowa trwała 9 lat. Obiekt wyposażony jest w instalację oczyszczania spalin, która wychwytuje i unieszkodliwia toksyczne związki. Białystok ma jedne z najniższych stawek w Polsce, ponieważ miasto posiada własne instalacje – wybudowano tam nowoczesną instalację do sortowania, kompostowania i termicznej utylizacji śmieci, przekształcającą je w energię cieplną, oraz własne składowisko. To powoduje, że samorząd nie musi płacić pośrednikom. To jest właśnie lek na śmieciowe zło – uważa prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką”.

Więcej w Raporcie Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

Cały wywiad z Grzegorzem Jakubcem

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL