Nastał dobry moment, by ponownie przyjrzeć się tematyce ulg podatkowych i zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać je w rozliczeniu podatkowym za 2024 r. Dzięki preferencjom można uzyskać wymierne oszczędności, które firmy mogą przeznaczyć na dowolny cel – kolejne projekty badawczo-rozwojowe, podwyżki dla pracowników czy nowe inwestycje i dalszy rozwój.
Poniżej zestawienie ważnych kwestii w zakresie ulg podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) z 2024 r., o których warto pamiętać przy szykowaniu kalkulacji CIT za 2024 r.
Ulga B+R i Polska Strefa Inwestycji jako antidotum na podatek minimalny!
Od tego roku podatkowego podatnicy CIT oraz podatkowe grupy kapitałowe, które ponoszą stratę z działalności lub osiągają niski udział dochodów w przychodach (poniżej 2%), mogą być zobowiązani do zapłaty 10% podatku minimalnego. Taki obowiązek może dotknąć firmy prowadzące działalność inwestycyjną lub osiągające niską rentowność.
Warto jednak pamiętać, że istnieją rozwiązania pozwalające zminimalizować ten podatek. Przedsiębiorstwa korzystające z ulgi B+R oraz prowadzące działalność w ramach Polskiej Strefy Inwestycji mają możliwość pomniejszenia podatku minimalnego o koszty kwalifikowane lub przychody wynikające ze zwolnień podatkowych.
Dzięki temu podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową bądź korzystający z ulg podatkowych lub ze zwolnień strefowych mogą uniknąć nadmiernych obciążeń.
Zakończenie sporu w zakresie rozliczeń wynagrodzeń za usprawiedliwioną nieobecność w pracy w ramach ulgi B+R
21 lutego 2024 r. Minister Finansów wydał Interpretację Ogólną, która zakończyła wieloletni spór dotyczący możliwości zaliczania do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R wynagrodzeń pracowników za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. urlop, choroba). Interpretacja ta miała przynieść podatnikom korzyści, jednak szybko pojawiły się nowe wątpliwości.
Nowy problem – „jak kalkulować ogólny czas pracy”
Minister Finansów stwierdził, że przy kalkulacji „ogólnego czasu pracy” należy uwzględniać również czas usprawiedliwionej nieobecności pracowników. Oznacza to, że czas, w którym pracownik nie świadczy pracy, np. podczas urlopu lub choroby, ma być wliczany do kalkulacji zaangażowania w działalność B+R w pozycji ogólnego czasu pracy (czyli w kalkulacji zaangażowania wykorzystujemy nominalny czas pracy, a nie faktyczny czas pracy). Jest to duża zmiana w stosunku do wcześniejszych interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów, które nie nakładały takiego obowiązku, a także ogólnej praktyki rynkowej.
Efekt? Nowe niepewności dla podatników
Chociaż Interpretacja Ogólna teoretycznie rozstrzygnęła spór w jednym temacie, stworzyła kolejne wątpliwości dotyczące tego, jak prawidłowo obliczać koszty kwalifikowane w uldze B+R. Dotychczas podatnicy opierali się na stanowiskach, które nie obejmowały usprawiedliwionych nieobecności pracowników przy obliczaniu czasu pracy i zaangażowania pracownika w działalność B+R. Nowe podejście zakłada jednak prostszą metodę kalkulacji czasu pracy (nie trzeba weryfikować czasu nieobecności, a w zasadzie odnieść się tylko do czasu nominalnego pracy w miesiącu).
Rozliczenie wynagrodzeń kontraktorów w uldze B+R jednak nie będzie możliwe od 2025 r.
5 kwietnia 2024 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) opublikowało projekt ustawy dotyczącej deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego, w którym pierwotnie zawarto wiele korzystnych rozwiązań dla podatników CIT. Jednym z nich miało być umożliwienie rozliczania w uldze B+R wynagrodzeń osób pracujących na podstawie kontraktów B2B czy współpracy w zakresie B+R z innymi spółkami. Wzbudziło to wielkie zainteresowanie wśród podatników już korzystających z ulgi oraz tych, którzy o niej wiedzieli, ale z niej nie korzystali z uwagi na swoją strukturę zatrudnienia (np. niektóre podmioty z branży IT, które opierają zwój model zatrudnienia o kontrakty B2B).
Co przyniesie przyszłość?
Chociaż początkowo planowano wprowadzenie możliwości rozliczania wynagrodzeń kontraktorów B2B w ramach ulgi B+R, ostatecznie Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofało się z tej propozycji. Mimo to sytuacja wciąż jest dynamiczna. Zaproponowano również szereg innych zmian, które być może zostaną wprowadzone w przyszłości. Chodzi np. o odliczenie 200% kosztów osobowych w przypadku, gdy są one elementem wartości niematerialnej i prawnej. Obecnie możliwe jest odliczenie tylko 100% odpisu amortyzacyjnego od takiej wartości niematerialnej i prawnej, nawet jeżeli w jej wartości początkowej ukryte są koszty osobowe. Na bieżąco będziemy monitorować i informować o wszelkich planowanych zmianach i procesach legislacyjnych w obszarze ulg podatkowych.
Czy jesteście gotowi na te wyzwania? Zapraszamy do kontaktu, aby dowiedzieć się, jak efektywnie i bezpiecznie skorzystać z dostępnych ulg podatkowych i zoptymalizować swoje zobowiązania podatkowe.
Nadchodzące zmiany w ulgach podatkowych mogą mieć znaczący wpływ na finanse przedsiębiorstw (szczególnie tych z branży technologicznej). We wpisie omawiamy planowane modyfikacje w zakresie ulg podatkowych oraz potencjalne konsekwencje tych zmian dla podatników.
Uwaga programiści i firmy IT! Szykują się spore zmiany w uldze IP Box!
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o PIT i CIT (UD116) Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić nowe zasady korzystania z ulgi IP Box. Co to oznacza dla branży IT? Możemy szykować się na prawdziwą rewolucję! Główna zmiana to wymóg zatrudnienia pracowników.
Żeby skorzystać z 5-procentowej stawki podatku, trzeba będzie zatrudnić minimum 3 osoby. To nie wszystko. Dostępność tej preferencji obwarowana będzie także jednym z dodatkowych warunków.
Jako warunek nr 1 MF proponuje zmianę przewidującą konieczność zatrudniania min. 3 osób na umowę o pracę na pełen etat przez 300 dni w roku.
Z kolei w wariancie nr 2 dopuszczalne ma być zatrudnienie tych 3 osób w oparciu o umowę zlecenie, ale z wynagrodzeniem na poziomie trzykrotności średniej krajowej (czyli ok. 24 500 zł/mies.).
Co to oznacza dla jednoosobowych działalności?
Niestety, wygląda na to, że samozatrudnieni programiści mogą pożegnać się z ulgą IP Box. Chyba że zdecydują się na zatrudnienie zespołu.
Kiedy proponowane zmiany mają wejść w życie?
Planowo od 2025 roku. Zostało zatem trochę czasu na przygotowanie się do zmian. Czy to koniec ery “taniego” opodatkowania dla programistów? A może szansa na rozwój firm IT?
Zmiany w daninie solidarnościowej na horyzoncie!
Dochody z IP Box mają być wliczone do podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Czego dokładnie będzie dotyczyć zmiana? Danina w wysokości 4% od zsumowanych rocznych dochodów podatników osiągających min. 1 mln zł lub więcej ma być płacona także od dochodów rozliczanych z wykorzystaniem ulgi IP Box. Zatem ulga IP Box nie uchroni już przed opłacaniem 4% podatku przy dochodach powyżej 1 mln zł rocznie.
Co to oznacza w praktyce?
Dla wielu programistów i firm IT korzystających z IP Box może to oznaczać wyższe podatki. Szczególnie odczują to jednoosobowe działalności gospodarcze w branży IT.
Dlaczego to ważne?
To duża zmiana dla branży IT, która często korzystała z tej preferencji podatkowej. Może to wpłynąć na atrakcyjność Polski jako miejsca dla innowacyjnych projektów. Proponowane zmiany, podobnie jak wymóg zatrudnienia min. 3 programistów, planowane są na początek 2025 r.
Pillar 2 nadchodzi! Czy czeka nas rewolucja w ulgach podatkowych?
Globalny podatek minimalny to nowe rozwiązanie podatkowe, które ma zapewnić, że duże międzynarodowe przedsiębiorstwa i gruby kapitałowe będą płacić co najmniej minimalną efektywną stawkę podatku w wysokości 15% w każdej jurysdykcji, w której działają. Dotyczy to grup o rocznych przychodach co najmniej 750 mln euro. Celem jest ujednolicenie zasad opodatkowania i zapobieganie unikaniu podatków przez wielkie firmy. To prawdziwa rewolucja w międzynarodowym systemie podatkowym, która wymusi na firmach szczegółową dokumentację i adaptację do złożonych procesów raportowania.
Jak wpłynie na zachęty podatkowe i PSI?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii intensywnie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają utrzymać atrakcyjność inwestycyjną Polski. Kluczową zmianą jest wprowadzenie dualnego modelu wsparcia. Podatnicy objęci Pillar 2 będą mogli wybrać między dotychczasowymi ulgami/zwolnieniami podatkowymi a nowymi ich formami, np. grantami gotówkowymi. Te ostatnie mają być neutralne budżetowo i powiązane z rentownością inwestycji. Wypłata grantów ma następować w transzach rocznych, a ich wysokość będzie zależeć od procentu przychodów i rentowności.
To elastyczne rozwiązanie ma zminimalizować negatywny wpływ Pillar 2 na atrakcyjność zachęt podatkowych i utrzymać konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej. Póki co propozycje przepisów zostały przedstawione w zakresie Polskiej Strefy Inwestycji. W zakresie ulg nie znamy kierunku działania, ale możemy podejrzewać, jaki będzie.
Jakie wyzwania czekają firmy?
Nowe przepisy to nie tylko potencjalne korzyści, ale też nowe obowiązki dla przedsiębiorstw. Firmy będą musiały przygotować się na konieczność prowadzenia szczegółowej dokumentacji, dostosować się do skomplikowanych procesów raportowania oraz dokładnie przeanalizować wpływ zmian na dotychczas wykorzystywane ulgi, takie jak ulga B+R. To może oznaczać potrzebę wzmocnienia zespołów finansowo-księgowych i inwestycji w nowe systemy IT do obsługi tych procesów.
Wprowadzenie dualnego modelu wsparcia to ciekawy ruch ze strony polskiego rządu, który prawdopodobnie pozostawi inwestorom elastyczność i pozwoli dostosować się do nowych realiów podatkowych. Być może będzie to klucz do utrzymania atrakcyjności Polski dla zagranicznych inwestycji w erze globalnego podatku minimalnego. Jednocześnie firmy muszą pozostać świadome nowych wyzwań i odpowiednio się do nich przygotować.
***
Autorki: Urszula Uchmańska, starszy konsultant w CRIDO, Natalia Koterska, konsultant w CRIDO
CRIDO, członek Business Centre Club, jest wiodącą polską firmą doradczą zaangażowaną w pomoc firmom w podejmowaniu świadomych decyzji. Z ponad 450 ekspertami oferuje pełne spektrum usług w zakresie podatków, prawa, innowacji i badań i rozwoju, inwestycji, doradztwa biznesowego, rozwiązań cyfrowych i modelowania finansowego.
Dlaczego warto im zaufać? – Ponad 19 lat doskonałości: Ugruntowana obecność na rynku dzięki naszemu głównemu biuru w Warszawie i oddziałowi w Krakowie – Międzynarodowy zasięg: Współpraca za pośrednictwem sieci takich jak Taxand, IBA i AIJA – Sprawdzone wyniki: 10 miliardów złotych uzyskanych dotacji i ulg, ponad 100 transakcji fuzji i przejęć oraz przełomowe spory. – Innowacyjne rozwiązania IT: Ponad 20 autorskich narzędzi wspierających procesy biznesowe, od optymalizacji podatkowej po audyty cyfrowe – Różnorodność klientów: Obsługa dużych i średnich organizacji, firm rodzinnych, klientów indywidualnych i samorządów.