Nie ma stabilności w polskiej energetyce. Rok 2024 potwierdza ten fakt, przynosząc chwilowe wytchnienie od rollercoastera cenowego związanego z pandemią i wojną przy granicy Polski w postaci korekty cen energii na rynku hurtowym energii i gazu. Jednocześnie, ciągła niepewność w otoczeniu makroekonomicznym, permanentne zmiany w otoczeniu prawnym branży oraz perspektywa inwestycji setek miliardów złotych w modernizację infrastruktury przesyłowej i rozwój energetyki jądrowej w najbliższych latach, to koszmarna wizja – rosnące koszty energii dla każdej firmy, nie tylko dla przedsiębiorstw energochłonnych. Do tego dochodzą globalne trendy, takie jak niestabilność rynków surowców, polityka klimatyczna oraz rosnące koszty emisji CO2, co sprawia, że trudno nadążyć za tym, co dzieje się na rynku energii.
Należy zadać sobie pytanie: Czy jako polskiego przedsiębiorcę stać mnie na to, by nie zajmować się energetyką w swojej firmie lub robić to pobieżnie? Czy jestem gotów wziąć na siebie ryzyko i odpowiedzialność za brak lub błędne decyzje w tym obszarze? Jak podejmować najlepsze decyzje dotyczące modelu zakupu energii elektrycznej i gazu? Jak podejmować dobre decyzje inwestycyjne w obszarze transformacji energetycznej w swojej firmie?
U naszych klientów, a jest ich w Polsce już ponad 5 tysięcy, obserwujemy dwa najczęstsze podejścia do podejmowania decyzji w obszarze energetyki.
Pierwsze podejście polega na tym, że decyzje dotyczące zakupu energii lub gazu, a także inwestycji w transformację energetyczną, podejmowane są przez pracownika, właściciela lub prezesa firmy na podstawie pobieżnej wiedzy, często w ten sam sposób od wielu lat lub pod wpływem handlowca oferującego dane rozwiązanie. Efektem tego jest fałszywe przekonanie, że „coś” w energetyce jest robione. Działania te są jednak pobieżne i ogólnikowe, najczęściej oparte na losie, przeczuciu lub namowie sprzedawcy.
Drugie podejście to sytuacja, w której właściciel lub prezes firmy osobiście posiada kompetencje w zakresie kontraktacji energii, znajomości nowości rynkowych, nowoczesnych modeli zakupowych oraz zrozumienia zależności wpływających na koszty stałe. Dysponuje wiedzą branżową i techniczną w obszarze zależności determinujących koszty stałe oraz inwestycji w transformację energetyczną (w tym niuansach związanych z OZE, LED, HVAC). Jest aktywnym uczestnikiem rynku mocy, co przynosi dodatkowe dochody, a także ma doskonale dobrane parametry dystrybucji, dzięki czemu jego koszty stałe są minimalne. Dzięki swojej wiedzy osiąga najniższe możliwe ceny energii, płacąc tylko tyle, ile musi. Efektem takiego działania jest przewaga kosztowa i większy zysk dla firmy, a także spokojny sen, dzięki świadomości, że zapewnione jest bezpieczeństwo i przewidywalność w obszarze energetyki.
Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem?
Zespół tworzący Intelligent Solutions Polska przychodzi tutaj z pomocą. Według naszych klientów, usługa i propozycja wartości, którą dostarczamy do obsługiwanych przez nas firm, to odpowiedź na wyzwania dzisiejszego rynku energetyki, przynosząca korzyści jak w drugim z przytoczonych przykładów, bez konieczności osobistego zaangażowania właściciela lub prezesa firmy, czy zatrudniania wysoko płatnego specjalisty branżowego.
Dzięki współpracy z nami nasi klienci uzyskują najniższe dostępne ceny na zakup energii elektrycznej i gazu ziemnego od najlepszych w danym momencie spółek obrotu w Polsce, wykorzystując najnowocześniejsze modele zakupowe dostosowane do preferencji i skali działania danej firmy. Negocjujemy w imieniu klienta zapisy umowne, minimalizujące wpływ zmian i ryzyk w otoczeniu gospodarczym na kontrakt. Analizujemy każdą pozycję na fakturach kosztowych klienta, aby za dystrybucję płacić tylko tyle, ile trzeba, a nie tyle, ile naliczyła spółka dystrybucyjna. Przeprowadzamy klientów przez rynek mocy, zapewniając nawet kilkusettysięczne przychody rocznie za status aktywnego uczestnika rynku mocy. Analizujemy potencjał i racjonalność inwestycji w OZE, dzięki czemu nasi klienci nie przepłacają za OZE ani inne inwestycje w transformację energetyczną. Wiedzą, czego się spodziewać w najbliższych kwartałach, i śpią spokojnie, mając pewność, że doradza im zespół specjalistów, który odpowiada za całość spraw energetycznych ich firm.
Świadomość energetyczna i aktywność na tym rynku są dziś koniecznością, a kluczowymi elementami są odpowiednie decyzje w obszarze zakupów energii i gazu, minimalizowanie kosztów stałych, inwestycje w transformację energetyczną i poprawa efektywności energetycznej. W niedalekiej przyszłości elementów do zarządzania będzie jeszcze więcej. Przed nami decyzje dotyczące możliwości i zagrożeń związanych z magazynami energii, jeszcze większym udziałem OZE, inwestycjami w instalacje wodorowe, a dla większych przedsiębiorstw SMR (mały atom). Z pewnością każda firma, bez względu na wielkość, będzie musiała zmierzyć się z kwestią świadectw energetycznych, obowiązkiem śledzenia śladu węglowego czy wejścia do systemu ETS 2.
Ten rynek to permanentna zmiana, która może okazać się ogromnym zagrożeniem dla zysków i istnienia firmy lub ogromną szansą, dającą przewagę konkurencyjną na lata. Żadnego polskiego przedsiębiorcy nie stać na pochopne podejmowanie decyzji lub bierność w obszarze energetyki w swoich firmach.
Życzę świadomości energetycznej i mądrych decyzji. Jeśli mogę pomóc Tobie lub Twojej firmie – zapraszam do kontaktu.
Ewa Kępa, prezes Zarządu Intelligent Solutions Polska sp. z o.o.