Budynki przyszłości

19.07.2023
W konkurencyjności sektora nieruchomości komercyjnych kluczową rolę odgrywają zaawansowana technologia i innowacyjne rozwiązania pozwalające stworzyć komfortową i bezpieczną przestrzeń, odpowiadającą różnym potrzebom użytkowników. Budynki firmy członkowskiej BCC – Olivia Centre wyróżniają się nie tylko z powodu unikalnej architektury, ale także funkcjonalności elewacji.

 

 

Zrównoważony rozwój

Wszystkie budynki Olivii Centre są „zielone”, czyli certyfikowane w zakresie zrównoważonego budownictwa i to już od fazy projektowej, a nawet koncepcyjnej. Poddawanie budynku pełnej certyfikacji (tzw. “fully fitted”) jest wciąż nietypową praktyką: co do zasady inwestorzy certyfikują części wspólne (tzw. “shell&core”), czyli wszystko prócz powierzchni biurowej. Olivia Centre poszła o krok dalej, poddając dwufazowej certyfikacji całość powierzchni swoich budynków. Pierwszy etap następował w momencie zakończenia fazy projektowej, drugi w fazie powykonawczej: ukończone budynki zostawały powtórnie poddawane ocenie. Pod uwagę brane były w szczególności wskaźniki takie, jak: wykorzystanie materiałów ekologicznych, zużycie wody i energii, jakość powietrza we wnętrzach, gospodarka odpadami, innowacje, wykorzystanie terenu i ekologia czy dostępność komunikacyjna ocenianego.

Budynki Olivia Star, Six i Prime jako pierwsze na świecie zdobyły najwyższą możliwą ilość punktów w certyfikacji WELL Health-Safety Rating. Obecnie trwa certyfikacja pozostałych budynków. Olivia Four jest z kolei pierwszym budynkiem w aglomeracji trójmiejskiej, który otrzymał certyfikat BREEAM na najwyższym, możliwym poziomie.

Fasady przyszłości

Olivia Centre od północy sąsiaduje z Zatoką Gdańską, od południa z zielonymi dolinami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zapierające dech w piersiach widoki nie pozostawiły wyboru: budynki są przeszklone i jasne – zarówno światło, jak i otoczenie centrum wpływa pozytywnie na samopoczucie użytkowników. Fasady całoszklane pozwalają uzyskać najlepszy komfort świetlny, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy na zewnątrz światła jest mniej. Optymalne wykorzystanie naturalnego światła jest zdrowsze dla ludzi oraz korzystniejsze dla środowiska. Ten rodzaj fasad ma także wady: w gorących miesiącach może prowadzić do przegrzewania biur, a tym samym powodować zwiększoną potrzebę korzystania z klimatyzacji. Myśląc o komforcie użytkowników, inwestor zdecydował się na instalację najlepszych możliwych fasad: całoszklanych i trójszybowych. Trzy szyby, z dwoma pustymi przestrzeniami wypełnionymi gazem szlachetnym, dają najlepsze możliwe doświetlenie i zarazem świetną termoizolację. Ponieważ takie rozwiązanie należy do szczególnie kosztownych, niewiele jest w Polsce budynków z takim rozwiązaniem, a większość z nich można spotkać właśnie w Olivii Centre.  Ponieważ Olivia nie zamierza sprzedawać swoich budynków, co jest bardzo oryginalnym modelem biznesowym, projektuje i buduje je tak, aby były możliwie najlepsze – nie tylko teraz, ale także za 10, czy 20 lat. – mówi Maciej Kotarski z Olivii Centre.

Technologia w służbie zdrowia

Powietrze w budynkach Olivii Centre jest poddawane ciągłemu procesowi bipolarnej jonizacji igłowej. Ta sama technologia wykorzystywana jest w Białym Domu i luksusowych, prywatnych odrzutowcach. Wytworzone przez jonizację jony ujemne zmieniają ładunek elektryczny cząstek unoszących się w powietrzu, czyli np. pyłków, roztoczy, bakterii i zarodników grzybów, powodując ich neutralizację. Prócz stałej jonizacji, w budynkach centrum zastosowano filtrację powietrza w bardzo wysokiej skali, instalując filtry klasy F7. Jak mówi Konrad Danecki, Zastępca Dyrektora Nadzoru Inwestorskiego Olivii Centre:

W każdym budynku Olivii Centre zainstalowaliśmy stacje meteorologiczne, dodatkowo na wyposażeniu posiadamy specjalne czujniki jakości powietrza monitorujące m. in. zawartość pyłów czy stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Uzyskane dane pozwalają nam na regularne porównywanie powietrza wewnątrz i zewnątrz budynków. Dodatkowo użytkownicy całego centrum, niezależnie od kondygnacji, mają dostęp do bezpośredniego dopływu świeżego powietrza dzięki otwieranymoknom.

Ciekawostką jest, że budynek Olivia Star był pierwszym w kraju wysokościowcem wyposażonym w system uchylnych okien. Zadbano także o ekologię oraz oszczędność zużycia energii elektrycznej – po otwarciu okien w biurze, klimatyzacja automatycznie się wyłącza. W kontekście zdrowia użytkowników, stałej kontroli podlegają także powierzchnie użytkowe.

Wszystkie powierzchnie często dotykane przez ludzi (czytniki kart, przyciski wind, poręcze, klamki) pokryliśmy wysokiej klasy tytanową powłoką , o której można powiedzieć, że sama się czyści i to do poziomu standardów sali operacyjnej. Dodatkowo regularnie sprawdzamy poziom czystości za pomocą luminometru. – precyzuje Konrad Danecki.

Wyjątkowy Design

Architektura elewacji budynków centrum jest różnorodna, oddająca charakter poszczególnych obiektów. Olivia Gate wita rezydentów i gości, wysokim na 4 kondygnacje łącznikiem z lustrzanym sufitem – to miejsce, w którym goście uwielbiają robić sobie pamiątkowe zdjęcia. Olivia Star przyciąga uwagę charakterystycznymi, pionowymi liniami; budynek wyposażony jest w panele ledowe z możliwością prezentowania różnych scenariuszy świetlnych: w czasach pandemii fasadę wysokościowca rozświetlało czerwone serce wyrażające wsparcie dla medyków, symbolem poparcia dla walczącej Ukrainy jest natomiast serce w kolorach ukraińskiej flagi narodowej.

Olivia Star intryguje architekturą szczytu, nawiązującą pochyleniem do pobliskiej, historycznej Hali Olivia. To jednak nie tylko kwestia estetyki: trudno o lepszą akustykę, niż ta, którą zapewnia 34. piętro – najwyższe, dostępne dla 400 osób centrum konferencyjne. Podobnie, jak w kultowej hali, dźwięk jest czysty, bez echa, słyszalny w każdym zakątku, co sprawia, że bilety na wydarzenia muzyczne i teatralne zwykle zostają wyprzedane w ciągu kilku godzin. U stóp Olivii Star wybudowano przeszklony ogród całoroczny, Olivia Garden. Ten obiekt, wypełniony po brzegi bujną roślinnością przyciąga wzrok już z odległości kilkuset metrów. Dodatkowy efekt wizualny powstaje dzięki różnorodnym scenariuszom świetlnym, widocznym także dla przechodniów Alei Grunwaldzkiej.

Podsumowując, zaawansowane fasady budynków Olivii Centre stanowią połączenie innowacyjnej technologii, trwałości, zrównoważonego rozwoju i wyjątkowego designu. Stawiając na zaawansowane technologie i zrównoważony rozwój, dowodzi, że przyszłość sektora budowlanego leży w innowacjach, które korzystają zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL