„Bohaterowie są zmęczeni” Maria Nurowska

30.06.2016

Wydawnictwo Zwierciadło

 

Leon i Ludwik. Słynny aktor i legendarny kurier podziemia. Ich wzajemne relacje skomplikowała zdrada. Ukazane na tle burzliwych czasów losy braci Niemczyków są niczym fascynujący scenariusz filmowy.

Obydwaj bracia w czasie II wojny światowej należeli do podziemnych struktur i walczyli  o wolność ojczyzny, obydwaj także nie wyobrażali sobie życia w komunistycznej Polsce.

Tuż po wojnie Ludwik z narażeniem życia organizował ucieczki. Ratował ludzkie życie, łączył rozbite rodziny. Z pomocy brata postanowił skorzystać Leon. Jednak podczas próby przekroczenia granicy bracia zostali aresztowani.

Do końca życia każdy z nich zastanawiał się, kto zdradził. I czy zdrajcą nie był brat. Nigdy tych podejrzeń nie zweryfikowali. Nigdy nie stanęli twarzą w twarz…

„Bohaterowie są zmęczeni” to barwna, potoczysta relacja oraz ciekawie zarysowane postaci. To studium domu i wpływu, jaki ma na całe dorosłe życie. To również studium mechanizmów rządzących powojenną Polską, gdzie dobro było karane, a zło – nagradzane.

Poprosiliśmy osoby publiczne, które znały bohaterów, aby zapoznały się z jej tekstem i przekazały nam swoje opinie. Wśród tychże osób są np. Zygmunt Malanowicz, partner Leona Niemczyka w filmie „Nóż w wodzie” oraz Janusz Gajos, który spotkał się z Leonem Niemczykiem na planie kilkunastu filmów.
Z kolei Ludwik Niemczyk był bohaterem jednego z odcinków serialu dokumentalnego „Wielkie ucieczki” i jego historię poznał wówczas Tomasz Sianecki. On również zgodził się dać swoją rekomendację dla książki.
W publikacji umieszczono kopie dokumentów pozyskanych z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej. Ta powieść ma zatem pełne szanse na ujawnienie nieznanej historii znanych nam postaci.

Inne spojrzenie na Leona Niemczyka. Świetna historia na opowieść filmową. Polecam
Janusz Gajos, aktor

Książka udokumentowana bardzo starannie. Tragiczny splot wydarzeń, który na zawsze poróżnił obu braci. Nigdy nie znaleźli pojednania. Dlaczego ? Odpowiedź w bardzo zajmującej opowieści. Przeczytajcie Państwo koniecznie.
Zygmunt Malanowicz, aktor

Miałem zaszczyt poznać Ludwika Niemczyka, człowieka z przedwojennej gliny, stosującego nieistniejący już kodeks honorowy, ale używającego też życia jak mało kto. Cieszę się, że dzięki tej książce, także Państwo, dowiedzą się co naprawdę oznacza zwrot – „chwała bohaterom!”
Tomasz Sianecki, dziennikarz


Maria Nurowska
 – jedna z najbardziej znanych polskich powieściopisarek, po której książki sięga kilka pokoleń czytelników. Najbardziej znane jej powieści to m.in. Rosyjski kochanek, Miłośnica, Drzwi do piekła. Książki Marii Nurowskiej przetłumaczono na szesnaście języków.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL