Kolejne spotkanie z cyklu wizyt ambasadorów w Loży Warszawskiej Business Centre Club poświęcone było przybliżeniu przedsiębiorcom specyfiki rynku indyjskiego.
Na zaproszenie kanclerza Loży Warszawskiej Cezarego Gizki oraz dyrektor Loży Ewy Rzodkiewicz wydarzenie uświetniła Jej Ekscelencja Nagma Mallick, Ambasador Indii w Polsce. W swoim wystąpieniu przedstawiła bariery i szanse, jakie charakteryzują polsko-indyjską współpracę gospodarczą, skupiając się na odkrywaniu możliwości prowadzenia działalności w Indiach.
Indie to ogromny, stale rosnący rynek piątej gospodarki świata z ponad miliardem potencjalnych konsumentów. Jednymi z wiodących sektorów gospodarki indyjskiej, oprócz rozbudowanego sektora IT, jest także przemysł farmaceutyczny (m.in. największy globalny dostawca leków generycznych), biotechnologiczny (największy dostawca szczepionek oraz producent szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B), a także trzeci największy ekosystem startupów.
Polska jest największym partnerem handlowym i inwestycyjnym Indii w regionie Europy Wschodniej i Środkowej, a nasz handel dwustronny o wartości 5,56 miliarda dolarów (w 2022 r.) oznacza wzrost o ponad 200% w ciągu dekady. W tej kwocie ponad 4 miliardy dolarów wart jest import towarów z Indii do Polski, gdzie przeważa sprzęt elektroniczny i elektryczny, produkty stalowe i żelazne a także maszyny i produkty chemiczne.
Polska eksportuje do Indii głównie paliwa mineralne, oleje, produkty destylacji oraz maszyny, kotły oraz części reaktorów, a także wyroby gumowe.
Pani Ambasador zauważyła, że głównymi sektorami, na których powinna się skupić współpraca przedsiębiorstw polskich i indyjskich, to sektor energii odnawialnej, przetwórstwa spożywczego, tekstyliów a także przemysł wydobywczy, samochodowy oraz chemiczny i farmaceutyczny. Ambasada Indii jest gotowa wspomóc polskich przedsiębiorców, chcących nawiązać kontakty na rynku indyjskim, zarówno w kontaktach z miejscowymi władzami, jak i w zakresie weryfikacji firm partnerskich oraz lokalnych przepisów prawa.
Podczas tego przepełnionego informacjami spotkania głos zabrali również przedsiębiorcy indyjscy prowadzący w Polsce z sukcesami firmy o zasięgu globalnym: Amit Lath – dyrektor generalny Sharda Group Sp. z o.o. oraz Dinesh Musalekar – prezes Lumel Group. Opowiedzieli o swojej drodze do sukcesu na polu współpracy polskich i indyjskich przedsiębiorców. Obaj panowie zasiadają w zarządzie Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Swoimi doświadczeniami podzieliła się również Emilia Dryżałowska – przedstawicielka firmy IT – Billennium.
Spotkanie było moderowane przez Annę Kalatę, wieloletniego przedsiębiorcę, wiceprezesa Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Ambasadorkę Przedsiębiorczości Kobiet.