Posiedzenie Loży Kanclerskiej BCC, zorganizowane podczas ECC w Katowicach otworzył Maciej Owczarek, wiceprezes BCC, dyrektor generalny. W swoim wystąpieniu podziękował za gościnę obecnemu na sali prezesowi PTWP (organizator EEC) Wojciechowi Kuśpikowi oraz zapowiedział tematykę zebrania. Podczas posiedzenia Loży omówiono najważniejsze obecnie tematy gospodarcze – o polskiej i światowej energetyce mówił Maciej Stańczuk, przewodniczący Komisji Transformacji Energetycznej BCC, a Jarosław Grzywiński, lider rynków kapitałowych BCC, b. prezes Giełdy Papierów Wartościowych nakreślił perspektywy dla rynku kapitałowego w bieżącym roku.
– Wbrew silnemu PR-owi nie da się uniknąć problemów w polskim sektorze energetycznym, ale tym bardziej nie stać nas na dalsze zaniedbania – ocenił Maciej Stańczuk. I sprawa najważniejsza: transformacja energetyczna jest największym wyzwaniem dla Polski w najbliższym czasie, dlatego też jej strategia powinna być oparta na konsensusie wszystkich głównych sił politycznych. Jest to duże wyzwanie dla polskiej klasy politycznej, która musi się porozumieć w kwestii transformacji energetycznej, gdyż od tego zależy konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i możliwości dalszego rozwoju polskiego społeczeństwa. Wojna na Ukrainie i wzrost cen surowców energetycznych nie musi być przekleństwem, tylko unikalną szansą dla transformacji polskiej energetyki. Polską racją stanu jest jak najszybsza dekarbonizacja, energetyka prosumencka, obywatelska, rozproszona, zdecentralizowana i zdemonopolizowana. Nie może być udanej transformacji bez interakcji społeczeństwa, samorządów, przedsiębiorców i Polski lokalnej. Bez tych zasad Polska stanie się sanatorium Europy. Temat nie może być traktowany po macoszemu, bo jest to główne wyzwanie rozwojowe stojące przed naszym krajem w XXI wieku. Trzeba sobie wziąć też do serca ostatni apel papieża Franciszka, który wprost oczekuje wycofania paliw kopalnianych z produkcji energii.
– Rynek pierwotny praktycznie zamarł – mówił Jarosław Grzywiński, lider rynków kapitałowych BCC. Przedsiębiorcy nie interesują się emisjami akcji i poszukiwaniem kapitału na rynku kapitałowym. Alternatywą stał się tzw. niepubliczny rynek kapitałowy, czyli finansowanie przedsięwzięć poza giełdą. Indeksy i wyceny spółek też raczej odstraszają potencjalnych emitentów. Warto to zmienić, bo obecny stan nie służy przedsiębiorcom. Ekspert BCC szczegółowo przedstawił również bariery braku rozwoju oraz zjawiska pozytywne na polskim rynku kapitałowym. Na koniec wypunktował najważniejsze rekomendacje dla Business Centre Club.
Na zakończenie posiedzenia Loży Kanclerskiej prezes Maciej Owczarek zaprosił kanclerzy na kolejne sesje panelowe Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), w których licznie uczestniczą członkowie Klubu, a w roli prelegentów – eksperci BCC.