– Kluczową rekomendacją dla rządu na 2021 r. w obszarze ochrony zdrowia jest wprowadzenie jak najszybciej szeroko zakrojonej akcji informacyjno-promocyjnej w zakresie szczepień przeciwko COVID-19 – uważa Anna Janczewska, minister ochrony zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC. – By szczepienia spowodowały zbiorową odporność populacyjną, powinno się zaszczepić minimum 70-80% społeczeństwa. Przed resortem zdrowia stoi bardzo trudne zadanie, w tym – co niezwykle ważne – zadanie zdobycia zaufania społeczeństwa i uporania się z szumem informacyjnym dotyczącym szczepionek – wyjaśnia minister ochrony zdrowia w Gabinecie Cieni BCC.
Groźba kolejnej fali epidemii jest bardzo realna. Utrudnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów pozacovidowych zagrażają bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków. Przedsiębiorcy z kolei oczekują jasnych deklaracji i działań rządu ograniczających niepewność i chaos, z jakim mamy do tej pory do czynienia. – Potrzebny jest jasny i spójny program przeciwdziałania i minimalizowania skutków zdrowotnych i ekonomicznych ewentualnej trzeciej fali pandemii, aby przedsiębiorcy mogli dokonywać niezbędnych działań dostosowawczych o charakterze organizacyjnym, sanitarnym i biznesowym, minimalizując w ten sposób zagrożenie dla ich bytu i generalnie gospodarczo negatywne skutki pandemii – podkreśla Anna Janczewska.
Duże zastrzeżenia Gabinetu Cieni BCC budzi polityka informacyjna Ministerstwa Zdrowia w zakresie danych dotyczących zakażeń koronawirusem. – Wprowadzony niedawno nowy system monitorowania epidemii ogranicza dostęp do części danych, które były dotąd jawne i podawane bezpośrednio przez stacje Sanepidu. Brak dostępu do tych danych otwiera duże pole do szeregu wątpliwości i budzi zastrzeżenia co do ich wiarygodności. Utrudnia też pracę analitykom, którzy tworzą modele prognostyczne na bazie danych i mają teraz problemy ze zweryfikowaniem ich poprawności – mówi minister zdrowia w Gabinecie Cieni BCC.
– W sytuacji ogromnych potrzeb finansowych ochrony zdrowia, w tym słusznych postulatów podwyżek wynagrodzeń dla personelu medycznego, zdziwienie i sprzeciw budzi zaplanowanie w budżecie na 2021 r. 2 mld złotych na ponowne wsparcie TVP – dodaje Anna Janczewska.
Rekomendacje dla rządu na przyszły rok oraz podsumowanie dotychczasowych działań – w załączeniu.
Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – OCHRONA ZDROWIA
Opracowanie jest elementem Raportu Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dot. IV kwartału 2020 r. Będziemy codziennie przedstawiać poglądy poszczególnych ministrów związane z obecną sytuacją w gospodarce oraz zawierające rekomendacje na przyszły rok.
Kontakt do ekspertki:
ANNA JANCZEWSKA
minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
Prezes firmy Medim. W latach 2008-2014 prezes Polskiej Izby Wyrobów Medycznych POLMED. W latach 2014-2017 wiceprezes POLMED. Od 2016 roku – członek Rady do Spraw Zdrowia Publicznego przy Ministrze Zdrowia. Członek kapituły konkursu: Menedżer i Lider Roku w Ochronie Zdrowia – Termedia. W latach 2004–2008 członek Rady Zamówień Publicznych przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. W 1991 r. uzyskała tytuł Pierwszej Damy Biznesu, a 1997 r. tytuł Businesswoman. Ekspert BCC ds. ochrony zdrowia. W 2018 roku Medim nagrodzony Złotą Statuetką Lidera Polskiego Biznesu, a w 2019 roku Diamentem do Złotej Statuetki BCC. W 2020 Medim laureatem Diamentów Forbesa.
Tel. 602 335 003, 600 916 626, e-mail: anna.janczewska@bcc.org.pl
Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395
e-mail: emil.mucinski@bcc.org.pl; instytut@bcc.org.pl