– Edukacja, a w szczególności edukacja menedżerska, jest uważana za warunek sprawnego wychodzenia z postcovidowej recesji, a także za kluczowy czynnik trwałego rozwoju biznesu. Pragnąłbym zatem, aby GFKM mogła przez kolejne lata służyć menedżerom i organizacjom swoją wiedzą i doświadczeniem w doskonaleniu kompetencji nowoczesnego zarządzania – mówi w wywiadzie dla BCC Andrzej Popadiuk, prezes GFKM.
BCC: GFKM otrzymała tytuł Business School with Significant Impact 2020 – komu przyznawana jest ta nagroda?
Andrzej Popadiuk, prezes GFKM: Ta prestiżowa nagroda jest przyznawana za szczególny wkład w rozwój kadry kierowniczej, przedsiębiorstw, społeczeństwa i gospodarki. Odnosi się do zasadniczego celu i misji edukacji menedżerskiej. Jest więc najważniejszą formą uznania, jakie może otrzymać szkoła biznesu. W uzasadnieniu wskazano, iż GFKM pozostaje istotnym uczestnikiem polskiego ekosystemu biznesu i edukacji menedżerskiej, konsekwentnie przygotowując słuchaczy i organizacje do nowych wyzwań i możliwości. Nagroda posiada szczególną rangę, gdyż odnosi się do rzeczywistej wartości dostarczanej przez szkołę biznesu jej beneficjentom. Tytuł nadawany jest przez BMDA – Baltic Management Development Association ‒ organizację, do której należą uczelnie biznesowe z kilkudziesięciu krajów.
Program Executive MBA GFKM znalazł się w Klasie Mistrzowskiej Ratingu Programów MBA SEM FORUM 2020. Z czego wynika pozycja tego programu?
Celem programu Executive MBA GFKM jest kształcenie kompetentnych, innowacyjnych, odpowiedzialnych społecznie liderów i menedżerów, dbających o zrównoważony rozwój przedsiębiorstw, a także wypełnianie funkcji społecznych biznesu, poprawę warunków ekonomicznych i środowiskowych. Program przygotowuje do skutecznego działania w warunkach zasadniczych zmian w otoczeniu biznesowym, stawiających przed kadrą zarządzającą rosnące wymagania. Program jest ceniony za szczególną wartość praktyczną, walory merytoryczne i nowoczesne metody dydaktyczne. Partnerami programu są renomowane uczelnie polskie i zagraniczne. Rating Programów MBA Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej FORUM jest prowadzony od 2006 roku, Executive MBA GFKM to jeden z trzech programów, które we wszystkich edycjach były klasyfikowane w najwyższej Klasie Mistrzowskiej.
Mijający rok przyniósł Panu nagrodę Business School Leader of the Year 2020 – kto może uzyskać to wyróżnienie?
Otrzymanie tego tytułu jest rzeczywiście ogromnym zaszczytem. Nagrodę przyznaje CEEMAN ‒ International Association of Management Development in Dynamic Societies, organizacja zrzeszająca uczelnie biznesowe z całego świata. Raz do roku kapituła konkursu CEEMAN Champion Awards nadaje tytuł Business School Leader of the Year osobie, której działalność ocenia jako wyróżniającą. Nagroda, po raz pierwszy przyznana szefowi polskiej szkoły biznesu, jest dowodem szacunku dla całego polskiego środowiska edukacji menedżerskiej. Przede wszystkim jednak stanowi wyraz uznania dla działalności GFKM, jej międzynarodowej pozycji oraz pracy jej wspaniałego zespołu. Korzystając z okazji, pragnę wszystkim pracownikom i współpracownikom oraz w równym stopniu klientom i partnerom GFKM podziękować za zaszczyt i przyjemność pracy na wspólne sukcesy.
Jak GFKM postrzega swoje miejsce na rynku szkoleniowym?
GFKM łączy atrybuty szkoły biznesu i firmy szkoleniowo-doradczej. Do programów MBA i studiów podyplomowych wnosi doświadczenie codziennej pracy szkoleniowej i doradczej, natomiast do programów firmowych ‒ standardy prestiżowych programów menedżerskich. Takie połączenie pozwala zaoferować szczególną synergię jakości i praktyczności. Na początku działalności GFKM była w kraju nazywana szkołą biznesu nowego typu – nowoczesną, praktyczną, szybko reagującą na oczekiwania rynku. Co ciekawe, obecnie, gdy uczelnie biznesowe na całym świecie szukają nowych, bardziej elastycznych modeli działania, GFKM w środowisku międzynarodowym jest ponownie nazywana jest szkołą nowego typu – działającą sprawnie, skutecznie, a przede wszystkim adekwatnie do potrzeb rozwojowych biznesu.
W marcu doświadczyliśmy zamknięcia niemal całego świata. Wszystkie aktywności przeniosły się do rzeczywistości wirtualnej. Jak odnalazła się w niej GFKM?
Już przed pandemią wprowadziliśmy elementy zdalnego uczenia do naszych programów. Okres lockdownu był oczywiście katalizatorem szybkich zmian w formule prowadzenia szkoleń. Wszystkie nasze działania rozwojowe – programy MBA, studia podyplomowe, szkolenia otwarte, warsztaty firmowe, coaching czy projekty doradcze zostały bardzo sprawnie przeniesione do domeny internetowej i są z powodzeniem realizowane w tej formie również obecnie. Jestem przekonany, że metody szkoleń online, zajęcia hybrydowe, uczenie asynchroniczne będą w przyszłości stałym elementem edukacji menedżerskiej. Sprawią, że rozwój zawodowy w tej dziedzinie stanie się jeszcze bardziej dostępny, mobilny i zindywidualizowany.
Jak się układa wieloletnia współpraca GFKM z BCC?
Bardzo wysoko cenimy współpracę z BCC, która trwa od prawie 20 lat. W tym okresie we wspólnie prowadzonym programie Executive MBA uczestniczyło kilkuset menedżerów szczebla zarządzającego. Absolwenci programu zajmują wysokie stanowiska kierownicze w Polsce i na świecie. Jestem bardzo dumny, że mogliśmy wnieść konkretną wartość do rozwoju firm będących członkami i sympatykami BCC. Mam nadzieję, że w przyszłości podejmiemy wiele kolejnych ciekawych i wartościowych przedsięwzięć.
GFKM obchodzi jubileusz 30-lecia. Czego Państwo życzą sobie na kolejnych 30 lat?
Przede wszystkim pomyślnego przejścia przez okres pandemii przez wszystkie firmy w naszym kraju. Edukacja, a w szczególności edukacja menedżerska, jest uważana za warunek sprawnego wychodzenia z postcovidowej recesji, a także za kluczowy czynnik trwałego rozwoju biznesu. Pragnąłbym zatem, aby GFKM mogła przez kolejne lata służyć menedżerom i organizacjom swoją wiedzą i doświadczeniem w doskonaleniu kompetencji nowoczesnego zarządzania.