Projekt Elastyczne Miejsce Pracy powstał w celu promowania elastyczności w miejscu pracy pozwalającej na łączenie życia zawodowego i osobistego oraz wpływającej pozytywnie na aktywność zawodową kobiet. W ramach projektu tworzony jest katalog elastycznych pracodawców, czyli takich, którzy oferują swoim pracownikom przynajmniej jedno z poniższych udogodnień: elastyczne godziny pracy, home office (też poza pandemią), praca zdalna (100%) lub niepełny etat. Ponadto, przedstawiamy i promujemy rozwiązania stosowane przez różne firmy związane z elastycznością.
Skąd pomysł projektu?
Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników bierności zawodowej kobiet. Liczba niepracujących kobiet utrzymuje się na podobnym poziomie od 2014 roku. Jesteśmy jednym z siedmiu krajów, obok Bułgarii, Estonii, Węgier, Szwecji, Słowacji i Rumunii, gdzie w ciągu ostatnich 16 lat nie zmalała różnica wskaźnika zatrudnienia między kobietami i mężczyznami. W przypadku osób biernych zawodowo w wieku produkcyjnym najczęstszą przyczyną bierności są obowiązki rodzinne (34%). Osoby wykonujące obowiązki opiekuńcze postrzegają organizację pracy jako bardzo restrykcyjną, rzadko są też stosowane elastyczne rozwiązania, co dodatkowo ogranicza uczestnictwo kobiet w rynku pracy.
Z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Homejob na początku 2020 roku wynika, że 85% kobiet, które nie są aktywne zawodowo, podjęłyby taką aktywność, gdyby elastyczność pracodawców była większa – możliwość korzystania z home office (też poza pandemią), elastyczne godziny pracy czy niepełny etat.
Dlatego chcemy zwrócić uwagę na problem elastyczności, pokazywać pozytywne przykłady firm, które elastyczność już stosują, prezentować studia przypadków, pokazywać, jak zmiana nastawienia może wpłynąć na rynek pracy i tym samym zachęcać innych pracodawców, że elastyczność się opłaca, choćby dlatego, że zwiększa lojalność, zaangażowanie i zmniejsza poziom absencji.
Inicjatorem i organizatorem projektu jest Homejob, portal dedykowany pracy zdalnej i elastycznej. Projekt został objęty patronatem Businness Center Club oraz Polskiego Stowarzyszenia HR. Partnerem projektu jest Fundacja Miasto Kobiet, wraz z którą planowana jest realizacja działań mających na celu aktywizację zawodową kobiet.
Do katalogu Elastyczne Miejsce Pracy może się zgłosić każda firma, która oferuje, również poza pandemią, swoim pracownikom przynajmniej jedno udogodnienie w postaci:
- elastycznych godzin pracy i/lub
- home office i/lub
- pracy zdalnej (100%) i/lub
- pracy na niepełny etat.
Podstawowy wpis do katalogu jest bezpłatny. Można skorzystać z pełnej płatnej wizytówki zawierającej logotyp, nazwę firmy, lokalizację, informację o oferowanych udogodnieniach, branżę, link do strony (lub do miejsca, gdzie są aktualne ogłoszenia o pracę), szerszą (do 1 tys. znaków) informację o firmie (po kliknięciu wizytówki), jak również możliwość skorzystania z logotypu Elastyczne Miejsce Pracy w swojej komunikacji. Część dochodu z płatnych wizytówek będzie przekazywana na działania mające na celu aktywizację zawodową kobiet realizowane we współpracy z Fundacją Miasto Kobiet.
Jak dołączyć?
Swoją firmę do katalogu można wpisać poprzez zgłoszenie na stronie www
lub napisanie maila na adres: kontakt@homejob.pl
Kontakt: Magdalena Felczak, organizatorka projektu, m.felczak@homejob.pl, 606 770 193