120 artystów z trzech kontynentów na koncercie “Póki my żyjemy!”

13.08.2019

W MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim w ramach cyklu FORUM HUMANUM MAZURKAS, po raz kolejny zabrzmiała wspaniała muzyka, a na scenie pojawili się utalentowani, pełni wigoru i energii artyści. Tym razem było to widowisko prezentujące zarówno koloryt polskiego folkloru, jak i elementy tradycyjnych tańców brazylijskich i amerykańskich.
W koncercie zatytułowanym „Póki my żyjemy!” zaprezentowali się młodzi tancerze ze znakomitych zespołów folklorystycznych z Kurytyby w Brazylii, Chicago w USA oraz z zaprzyjaźnionego z Forum Humanum Mazurkas Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Zespoły polonijne wykonały nie tylko ludowe tańce polskie, ale także tradycyjne tańce rodem z Brazylii i USA. Zespół „Wisła” zaprezentował folklorystyczne tańce brazylijskie, m.in. „Tańce Gauszo”, a Zespół „Wesoły Lud” tańce polsko – amerykańskie, takie jak np. „Chicago Polka”. W repertuarze ZPiT Politechniki Warszawskiej mogliśmy podziwiać tańce narodowe i kompozycje z różnych regionów Polski, m.in. „Piosenki i tańce śląskie”, „Impresje górali żywieckich” jak również tańce przedstawiające dawną Warszawę. Duży aplauz wzbudził „Wycinaniec polski”, czyli kujawiak z oberkiem, którego choreografia inspirowana jest łowicką wycinanką. W koncercie wystąpiła również młoda, utalentowana, polska wokalistka z USA – Natalia Kawalec.
Koncert „Póki my żyjemy!” w wykonaniu polonijnych zespołów folklorystycznych był urzekającym widowiskiem, pełnym kolorów, pięknych strojów ludowych i przede wszystkim wspaniale wykonanych tańców. Występ był nie tylko piękny, ale także imponujący swoim rozmachem, bowiem na trzech scenach wystąpiło jednocześnie 120 artystów z trzech kontynentów. Zespołom na scenie towarzyszyła kilkunastoosobowa orkiestra. Tydzień wcześniej wszystkie trzy zespoły zaproszone do MCC Mazurkas wzięły udział w XVIII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, Andrzej Bartkowski, prezes Grupy Mazurkas, w barwny i ekscytujący sposób przybliżył historię polskiej emigracji. Powszechnie wiadomo, jakie zdarzenia, w kolejnych wiekach naszej historii, zmuszały Polaków do opuszczenia kraju. Natomiast pierwsi, którzy wyemigrowali, aż trudno w to uwierzyć, byli to polscy koloniści, którzy chcieli opanować Amerykę.
Tradycyjnie spotkaniom FHM towarzyszyły wystawy: „Jubileuszowa wystawa malarstwa artystów FORUM HUMANUM MAZURKAS”, II FORUM RZEŹBY MAZURKAS i wystawa plakatów ilustrujących cykl wydarzeń artystycznych FHM autorstwa Witolda Mysyrowicza, które artysta od dawna wspiera plastycznie.
W tym wielkim wydarzeniu wzięło blisko 800 osób ze świata biznesu, przedstawiciele władz lokalnych oraz kultury i sztuki. Licznie reprezentowana była też społeczność lokalna, która zawsze docenia wyjątkowy klimat organizowanych przez MCC Mazurkas wydarzeń.

Informacja prasowa_ 120 artystów z trzech kontynentów na koncercie Póki my żyjemy! w MCC Mazurkas.

 

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL