Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu 2018 – finał konkursu Lider Polskiego Biznesu

27.01.2018

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie Business Centre Club nagrodził najlepszych polskich przedsiębiorców. Nagrodami Specjalnymi uhonorowano w tym roku: Wernera Hoyera, prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego i profesora Normana Daviesa.

Jury konkursu Lider Polskiego Biznesu Złotymi Statuetkami uhonorowało na scenie 10 firm i ich prezesów, do nagrody nominowanych było 19 przedsiębiorstw. Diamenty do Złotych Statuetek otrzymali laureaci z lat poprzednich, którzy utrzymali bądź wzmocnili pozycje swoich firm na rynku (listy nagrodzonych w załącznikach poniżej). Gośćmi przedsiębiorców byli m.in. minister rozwoju Jerzy Kwieciński i Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Uroczystość prowadzili Serafina Ogończyk-Mąkowska i Grzegorz Miśtal. Z koncertem galowym wystąpiła mezzosopranistka Małgorzata Walewska z towarzyszeniem Orkiestry Filharmoników Śląskich z Katowic pod batutą Janusza Powolnego. Mecenasem tego koncertu była firma Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o.

Na scenie Teatru Wielkiego przedsiębiorców i ich znamienitych gości witał prezes BCC Marek Goliszewski. W swoim wystąpieniu powiedział m.in.:

Rok temu w tej sali zadaliśmy pytanie: popiół zostanie z polskiej rewolucji czy diament? Mamy sporo diamentów. I popiołu.
Diamenty to 4% wzrost gospodarczy. Ograniczenie szarej strefy przez MF. Większe o 52 mld zł wpływy podatkowe. Także najniższe od 27 lat bezrobocie, wzmocnienie finansowe rodzin i ubogich; 5-miliardowa nadwyżka budżetowa w sierpniu.
Popiół to duży spadek inwestycji prywatnych i brak ludzi do pracy. Polska gospodarka potrzebuje dziś imigrantów. Modlimy się w kościołach za papieża Franciszka. Ale milkniemy, kiedy prosi o przyjmowanie uchodźców.
Dlaczego przedsiębiorcy mało inwestują? (bez inwestycji nie ma przecież rozwoju). Przyczyną jest niepewność. Czapką do ziemi dla rządu, że przyjął Konstytucję Biznesu z zasadami domniemania uczciwości przedsiębiorcy czy jego prawa do błędu. Ale wprowadzone wyjątki od stosowania tych zasad podtrzymują niepewność. Tak jak łatwość konfiskaty firmy czy odpowiedzialność za cudze winy zapisane w innych ustawach.
Cenną inicjatywą ministra sprawiedliwości jest korzystna dla biznesu nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Ale instytucja skargi nadzwyczajnej w ustawie o SN, rewidująca wyroki sądowe nawet po 5 latach, obniża bezpieczeństwo obrotu i chęć wykładania pieniędzy.
Prawdziwy strach wywołuje wojna z Unią Europejską! Przecież tam trafia 80% polskiego eksportu. Zakładamy, że minister sprawiedliwości i prezydent chcieli ustawami o sądach usunąć zmorę ich opieszałości. Jednak nie za cenę konfrontacji z Unią!
I nie za cenę może jeszcze wyższą, o której mówił 1983 roku w Piekarach Śląskich Jan Paweł II: Powiedział: „Miłość jest większa od sprawiedliwości. I miłość społeczna jest większa od sprawiedliwości społecznej. Sprawiedliwość musi przygotować grunt dla miłości. Tylko miłość może zapewnić pełnię sprawiedliwości”. Trzy ustawy o sądach rozczłonkowały miłość społeczną.
Przewlekłość sądową wyeliminujmy większą liczbą sędziów, asesorów, referendarzy, mediatorów. Wyższymi pensjami. A impas art.7 TE przerwijmy rozsądnym kompromisem.

Osoby zaangażowane w działania społeczne i wspierające ideę odpowiedzialności społecznej biznesu nagradzane są w czasie Gali Medalem Solidarności Społecznej. Medal z rąk ks. bp Piotra Jareckiego otrzymali: Fundacja Polsat (medal odebrała prezes fundacji Krystyna Aldridge-Holc); Włodzimierz Chwalba, prezes firmy Metal Union oraz Władysław Grochowski, prezes firmy Arche.

Laureatami Nagrody Specjalnej BCC zostali: Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego – za wsparcie, w latach 2012-2016, polskiej gospodarki oraz przedsiębiorców kwotą ponad 25 miliardów euro kredytów, a także profesor Norman Davies – za wskazywanie Polakom drogowskazów na przyszłość badaniem historycznych sukcesów i porażek Polski.

W czasie koktajlu w foyer odbyły się m.in. aukcja dzieł sztuki BCC oraz pokaz mody Miss Egzotica. Swoją działalność zaprezentowały: Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, Pallotyńska Fundacja Misyjna SALVATI.PL, Fundacja ITAKA, Fundacja Ocean Marzeń i Fundacja im. Feliksa Stamma.

laureaci-diamentow-do-zlotej-statuetki-lidera-polskiego-biznesu

laureaci-zlotej-statuetki-lidera-polskiego-biznesu-2017

nominowani-do-zlotej-statuetki-lidera-polskiego-biznesu-2017

przemowienie-prezesa-marka-goliszewskiego

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL