Na podstawie ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia wdrażanych jest konsekwentnie wiele nowatorskich rozwiązań informatycznych. Z uwagi na rozmiar realizowanych zadań można je określić jako „e-rewolucję”.
Jest to jedno z najważniejszych zadań Ministerstwa Zdrowia realizowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Kluczowy projekt to Platforma P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) oraz Platforma P2 (m.in. Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą), Projekt P3 i P4 (Dziedzinowe Systemy Teleinformatyczne Systemu Informacji w Ochronie Zdrowia, w tym obejmujący m.in. System Monitorowania Zagrożeń, a także Obrotu Produktami Leczniczymi). W ich realizacji planowana jest rozbudowa infrastruktury telemedycznej szpitali oraz narzędzi informatycznych e-Usług.
Informatyzacja w ochronie zdrowia to proces złożony i nie dotyczy tylko technologii informatycznych. Wymaga odpowiednich regulacji prawnych. Procedowany obecnie projekt nowelizacji ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia dotyczy: wprowadzenia elektronicznej formy recepty (e-Recepty); zlecenia (e-Zlecenie); skierowania (e-Skierowanie) oraz rejestrów medycznych i dziedzinowych systemów teleinformatycznych, a także przepisów dotyczących telemedycyny oraz informatyzacji publicznej służby krwi i nadzoru nad krwiolecznictwem w ramach projektu e-Krew.
Cały materiał w załączeniu.