“Człowiek honoru” Paul Vidich

07.11.2016

Wydawnictwo Czarna Owca

 

W notatkach służbowych nie pojawiało się słowo „zdrajca”, nie padało też na oficjalnych spotkaniach, ale można je było usłyszeć w ściszonych rozmowach w piątkowe popołudnia, kiedy szkocka whisky pomagała oficerom prowadzącym pozbyć się napięcia minionego tygodnia.

Człowiek honoru, fragment

Mistrzowski powrót do klasycznej powieści szpiegowskiej!
Nawet, gdy nie ufasz nikomu, jeszcze możesz się rozczarować.

Jest 1953 rok. Zimna wojna rozkręca się na dobre, McCarthy tropi i węszy, widząc komunistę i współpracownika radzieckich służb w każdym. Wydaje się, że nikomu nie można ufać, wszystkim trzeba patrzeć na ręce. I choć oskarżenia komisji to pisane na wodzie polityczne zagrywki – to w CIA rzeczywiście dzieją się rzeczy podejrzane.

Karuzela porażek i nieudanych akcji nie zatrzymuje się. Próby zawiązania antykomunistycznej siatki na terenie Związku Radzieckiego – zduszone w zarodku. Giną ludzie. Również tu, w Waszyngtonie – w tajemniczych okolicznościach śmierć zaczyna zbierać żniwo wśród agentów. Czy to ludzkie błędy? Skutki rosnącej biurokracji? A może jednak rację mają ci, którzy widzą w tym działania zdrajcy, któremu nadano pseudonim Protokół? Gdyby okazało się to prawdą, jego ujawnienie, teraz, w dobie zmiany ekipy w Białym Domu, mogłoby mieć dla Agencji katastrofalne skutki.

Wytropić i unieszkodliwić kreta. Oto misja George’a Muellera. Wieloletnie tajne misje w Europie Wschodniej, świetne wykształcenie, oddanie osobistego życia na rzecz Agencji, ale też rosnący krytycyzm wobec pracy Agencji, biurokracji i wartości przyświecających kolegom. To wszystko sprawia, że wydaje się to idealne zadanie na zakończenie kariery. Jednak nawet George Mueller nie jest wolny od tajemnic. Szybko więc sam staje się podejrzanym. Złota zasada „nie ufaj nikomu”, dopóki Protokół jest na wolności, może okazać się niewystarczająca.

Paul Vidich ma za sobą pełną sukcesów karierę w przemyśle muzycznym. Pełnił funkcję specjalnego doradcy AOL, Inc., był wiceprezesem w Warner Music Group, odpowiedzialny za technologię i globalnej strategii. Zasiada w Radzie Dyrektorów Poets & Writers i The New School for Social Research. Założyciel i wydawca Storyville App Vidich.

COPYRIGHTS BCC
CREATED BY 2SIDES.PL