Gościem specjalnym był Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny United Nations Global Compact (ONZ). Po przedstawieniu głównych zadań stojących przed siecią w zakresie realizacji projektów, rozpoczęto debatę panelowa przedsiębiorców z udziałem przedstawicieli wrocławskiej nauki i sektora pozarządowego nt: „Miasta w agendzie politycznej Unii Europejskiej i Polski – szanse i zagrożenia. Wrocław i jego obszar funkcjonalny; komunikacja i transport zbiorowy we Wrocławiu; mieszkalnictwo dostępne i „silver economy”; inwestycje społeczne, nauka, sport, kultura i sztuka jako filary rozwoju miasta.
Moderatorem spotkania była dr hab. Aldona Wiktorska-Święcka, prof. nadzw. UWr, MBA. W debacie udział brali m.in.: dr hab. Maciej Kryszyna, prof. nadzw. PWr; dr Małgorzata Michalewska-Pawlak, UWr; Marek Ferenc (Fundacja Aktywny Senior); Mariusz Mikołajek (Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej OKAP); Janusz Cymanek oraz Katarzyna Ziobro-Franczak (I Klub Sportowy Ślęza Wrocław), Grzegorz Jastrzębski (Startup Founders).
W trakcie debaty poruszano wiele ciekawych tematów. Mówiono o zastosowaniu nowoczesnych technologii w dziedzinie transportu (szybka kolej), modernizacji istniejących rozwiązań (dodatkowy tor kolejowy przy dojeździe do dworca głównego, czy tramwaj na Psie Pole), innowacjach w budownictwie na przykładzie betonu z cząsteczkami tytanu, które neutralizują szkodliwe związki znajdujące się w powietrzu. Szczególnie podkreślano potrzebę walki z zanieczyszczeniem powietrza, w aspekcie rozwiązań prawnych, gdy 80% zanieczyszczeń generowanych jest przez tzw. niską emisję, czyli mieszkańców (w Czechach, za spalanie odpadów grozi kara 5000 koron. Identyczna, za niewpuszczenie kontrolera).
Kolejną wspomnianą ciekawą inicjatywą jest cohousing, czyli kooperatywy mieszkaniowe, na wzór skandynawskich. W wiele ze wspomnianych projektów zaangażowane są wrocławskie organizacje pozarządowe, które są otwarte na współpracę ze środowiskiem przedsiębiorców na rynkowych zasadach – o czym wspominał Wojciech Dudała (Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego).
Spotkanie pozwoliło na zidentyfikowanie obszarów, w których środowiska naukowe, sportowe, polityczne i przedsiębiorców, będą mogły wspólnie pracować na rzecz lokalnej społeczności.